Patrik Kaizr, Martin Svozil, Vyacheslav Grebenyuk
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 08.03.2022 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Aleš Hart Režie: Jaroslav Fuit
Kategorie: Sezóna 2022, Україна [Ukrajina], Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
PŘEHLED MV ČR, HZS ČR a NAKIT NAŠI UKRAJINCI – ROZCESTNÍK POMOCI
Zážitky válečného reportéra, nahlédnutí do zákulisí ochrany exponovaných osobností a small talk s ukrajinským lékařem
V tomto dílu Show Jana Krause se představí novinář, reportér CNN Prima News Patrik Kaizr, bývalý člen ÚRN Martin Svozil a ukrajinský lékař Vyacheslav Grebenyuk, který působí na pražské Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Prvním hostem a prvním hrdinou dnešního večera bude odvážný reportér CNN Prima News Patrik Kaizr, který byl od prvních hodin vpádu ruských vojsk na Ukrajině. „Řekl bych, že je to velmi agresivní válka,“ říká novinář v reakci na to, že by se prý podle OSN ruská invaze neměla označovat jako válka. „Tři noci jsme strávili v autě,“ popisuje svůj příjezd na hranice s Ukrajinou, „protože všechny hotely na ukrajinské straně hranic byly obsazené prchajícími ženami a dětmi, které měly to štěstí, že dostaly alespoň jeden pokoj a nemusely v noci stát ve frontě na hranicích, ať už v autě, nebo normálně venku. A upřímně řečeno, bylo by pro mě nepředstavitelné, že bych si tam zaplatil pokoj a držel ho na jejich úkor.“ Takto dramaticky eskalovala situace již druhý den po invazi, neboť spousta lidí měla strach a dala se na útěk. „Z 99,9 procent to jsou ženy a děti a starší lidé,“ dodává válečný reportér. „Nejhorší bylo vidět, jak je na hranici přivážejí jejich muži, a pak nasedají do auta a vracejí se zpátky buď – jak říkali – chránit zbytek rodiny, který nemůže odjet, což jsou většinou prarodiče, nebo bojovat za Ukrajinu.“ Na ukrajinské straně hranice byli tou dobou Patrik a jeho kolegové nejspíš jako jediní novináři, ostatní štáby byly na polské, bezpečnější straně. „Nechtěl jsem, abychom předjížděli kolonu, která stála na hranici frontu, i když jsme měli vystavenou akreditaci, díky níž by nás pustili. Chtěl jsem to zažít a chtěl jsem, aby reportáž, kterou jsme natočili, byla skutečná. Tak jsme si tam vystáli těch třicet hodin,“ vysvětluje Patrik Kaizr a líčí, co se jim stalo hned druhý den po příjezdu: „Na ukrajinském Facebooku se objevila fotografie našeho auta s popiskem, že jsme ruští špioni, a během neděle jsme pak zažili dvakrát zadržení ukrajinskou armádou a policisty, což bylo hodně nepříjemné. Ta zadržení probíhala pod nabitou zbraní, vytažení z auta… v prvním případě trvalo hodinu, než jsme jim vysvětlili, že nejsme ruští špioni, v tom druhém případě to bylo delší, to trvalo skoro dvě a půl hodiny.“ Aby předešli dalším nepříjemnostem, museli nakonec auto vyměnit za jiné. „Ve své reportáži jsem chtěl lidem ukázat, jaké to je být v tom autě v noci, když celá kolona zhasne, protože lidé šetří benzin, aby ještě dojeli těch dvacet kilometrů. Kdy si zatápějí jednou za hodinu… kdy se i v noci tou kolonou proplétají lidé, kteří jdou pěšky… je řada takových drobných detailů, které pak nesmažete z hlavy, jako například že táhnou kufr bez koleček, protože se během cesty urvou…“ Za jeden z nejsilnějších okamžiků pak považuje opuštěné kočárky, které ukrajinské ženy nechávaly na hranici, aby se vešly do aut, která je od hranic rozvážela do vnitrozemí. A i když prý už byl jako reportér v několika válkách, nyní to poprvé zažil z jiné stránky, kdy viděl exodus (přeneseně hromadná emigrace, pozn. redakce).
Další host a bývalý člen elitní skupiny ÚRN, Martin Svozil, přijde do pořadu povyprávět o bezpečnosti a ochraně významných osobností. „Sloužil jsem hlavně v Iráku a Pákistánu v Útvaru rychlého nasazení, což je policejní složka, a naším úkolem bylo chránit občany České republiky, kteří tam plnili nějaké úkoly pro stát,“ vysvětluje a dodává, že doprovázeli exponované osoby do míst, kde ještě probíhal nebo právě skončil válečný konflikt a kde probíhaly různé půtky mezi teroristy a novou vládou. „A tam se musíte připravit na věci, které v civilním sektoru neznáte.“ Jan Kraus se bude snažit z bývalého elitního policisty vymámit informaci, jak by se dalo dostat do blízkosti Putina. „Asi chcete slyšet, jestli se k němu dá dostat, ve zkratce vám mohu říct, že ne,“ odpovídá s pobaveným úsměvem a s tím, že pro toho, kdo by se o to pokusil, by to bylo zaručeně poslední dobrodružství. Dále popisuje, že okruhů ochrany jedné významné osobnosti může být hned několik najednou. „Ten, co doprovází, je důležitý jen proto, aby ten člověk měl pocit, že má ochranu s sebou, ale o jeho ochraně víceméně vůbec nerozhoduje. Na to máte jeden tým, pak je druhý okruh. Když máte štěstí a jste prezident velké země, tak máte těch okruhů několik. Každý má jinou práci,“ popisuje pan Svozil. Nechce se ale pouštět do uvádění nějakých přesnějších počtů. „Noční můra každého šéfa ochrany je, když se jeho VIP rozhodne, že půjde někam jinam, než se předem domluvilo. Ve chvíli, kdy vím, kde se ten člověk bude pohybovat, vyšlu předem tým, který vytipuje nebezpečná místa,“ upřesňuje s tím, že jeden bezpečnostní tým pak na těchto místech zůstává, další to už jen pozoruje. „Někdy je dobré s VIP co nejvíce splynout, vzít si například podobné sako.“ Na závěr zavzpomíná nynější instruktor jógy na svoji službu v již zmiňovaném Pákistánu a Iráku s tím, že každá mise byla úplně jiná. Zatímco ochrana českého velvyslance v Islámábádu byla prý docela v pohodě, na pobyt v Iráku se bylo potřeba připravit vojenským výcvikem.
Dnešním posledním hostem bude lékař Vyacheslav Grebenyuk, rodák z doněcké oblasti na východě Ukrajiny, který však žije a pracuje od roku 2012 v Praze. V současné době působí na Klinice infekčních nemocí v nemocnici Na Bulovce, kde byly diagnostikované první tři případy onemocnění covidem-19 u nás. „To bylo 1. března 2020 a od té doby se stal covid víceméně naší hlavní náplní,“ vysvětluje mladý lékař, který zavzpomíná, jak před deseti lety přišel do České republiky. „Bylo mi sedmnáct a přišel jsem sám. Byla to trochu náhoda, protože jsem už dlouho přemýšlel, že bych se kvůli studiu někam odstěhoval.“ Na naši zemi dostal doporučení od známých. „První rok jsem trávil ve speciální jazykové škole, která byla zároveň zaměřená na přijímací zkoušky na medicínu. Tam bylo asi dvě stě studentů, kteří byli v podobné situaci jako já, takže tam byla dobrá atmosféra a já jsem si tam našel spoustu kamarádů,“ říká pan Grebenyuk, který se následně dostal na 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, po jejím dokončení nastoupil v roce 2019 do Fakultní nemocnice Na Bulovce. Připomíná, že v České republice nežijí jen Ukrajinci, kteří pracují na stavbách nebo jako řemeslníci, ale že je právě hodně lékařů a zdravotních sester. „V tuto chvíli jsou všichni asi nejvíc alergičtí na Rusko a Ruskou federaci,“ podotýká lékař, který se významně angažuje v koordinování pomoci Ukrajině a ukrajinským studentům. Jaké rozdíly spatřuje mezi našimi a ukrajinskými ženami? Jakému tématu bychom se měli vyhnout při rozhovoru s Ukrajinkami, abychom je neuvedli do rozpaků? A jak se řeknou ukrajinsky kalhotky? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE (nově) VŽDY VE ČTVRTEK MEZI 01:00 A 05:00 HOD.
Zúčastněte se natáčení!
Od pondělí 18. prosince t.r. vč. bude naší domovskou scénou Divadlo Bez zábradlí!
Poloha: Mapy Google = Plus Code: 3CJC+XQ Praha
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut.net a Ticketportal.cz, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. V důsledku proticovidových opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Pokladna Divadla Bez zábradlí má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 15:00 – 19:00, víkendy a svátky hodinu před představením.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
PŘEHLED MV ČR, HZS ČR a NAKIT NAŠI UKRAJINCI – ROZCESTNÍK POMOCI
Kategorie: Sezóna 2022, Україна [Ukrajina], Praha, Divadlo Archa, Blog SJK