Martin Dejdar, Radek Filipi, Hana Roháčová
Veřejné natáčení proběhlo v pražském divadle Archa dne 03.03.2020 od 19:30 hod.
Aktuálně o koronaviru: koronavirus.mzcr.cz/
Hercova divadelní Kristova léta, mistr světa, který se nemůže vejít do saka, a pravda o koronaviru
V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec Martin Dejdar, mistr světa v bench-pressu Radek Filipi a expertka na problematiku infekcí, primářka IK FN Na Bulovce MUDr. Hana Roháčová.
Prvním hostem dnešního večera je oblíbený český filmový a divadelní herec a moderátor Martin Dejdar, jehož domovskou scénou je divadlo Studio Ypsilon. „Letos budu mít v Ypsilonce Kristova léta, tedy třiatřicet sezon,“ prozrazuje divákům hned na úvod vynikající herec a s ironickým pohoršením dodává: „A to si představte, že třiatřicet let sedím vedle Lábuse! To je v podstatě šestašedesát let.“ Představení, které v divadle hraje dosud nejdéle, se jmenuje Svatá rodina a na repertoáru ho prý mají zhruba deset dvanáct let. „V našem divadle se ovšem nejdéle hraje Prodaná nevěsta, tipuju tak pětadvacet let, v té ale já nehraju.“ Zavzpomíná také na období, kdy jeho rodina žila v Americe, zatímco on pracoval v Česku a pravidelně jednou měsíčně za nimi létal na Floridu. „Nejrychlejší spojení Praha–Tampa bylo za třináct hodin,“ oprašuje vzpomínky s tím, že létání pro něj bylo neuvěřitelně stresující. „V letadle jsem nemohl vůbec jíst, a ani alkohol nefunguje. Jak je člověk ve stresu, tak čím víc pije, tím je střízlivější, a navíc je ještě citlivější na to, co se děje okolo,“ vypráví, „a vždycky se něco děje! Letadlo se houpe, ale to já se už mezitím dostávám do klidu, protože si říkám, jasně, já to věděl, už je to tady. Pak se letadlo zklidní, zazní signál, že se můžou pasažéři odpoutat, a já zase propadám panice. Mám to úplně opačně.“ K cestování letadlem mají oba pánové řadu veselých historek, a tak se dozvíme ještě třeba také to, jak cestoval Martin Dejdar do New Yorku v pilotní kabině, aniž by si to pamatoval. Kromě světa umění si Martin přičichnul i k byznysu, ať už jako filmový producent, nebo jako výrobce parfémů. „Mám vytipovaných ještě spoustu dalších věcí, ale doma už nechtějí.“ To se ovšem netýká hokeje, což je jeho velká a celoživotní vášeň. Je také zakladatelem týmu HC Olymp, s nímž jezdí po republice k exhibičním zápasům proti týmům měst, obcí a dalších institucí, kde svá utkání nabízejí jako humornou a sportovně-společenskou show, nyní například úzce spolupracují s charitativní organizací Kapka naděje. „Je toho hodně, ale mě to baví,“ říká na závěr k výčtu svých aktivit Martin Dejdar.
Do červené pohovky dále usedne mistr světa v bench-pressu a také partner a road manager zpěvačky Lucie Bílé, Radek Filipi. Ten hned zkraje vysvětlí svému hostiteli podstatu své sportovní disciplíny a prozradí, že patří do váhové kategorie 130 kg. „Na posledním mistrovství mi k vítězství stačilo zvednout 195 kilo,“ říká s úsměvem sympatický sportovec a potvrzuje domněnku Jana Krause, že má potíže vejít se kvůli svým svalům do oblečení. „Naštěstí se to dá ušít na míru.“ Moderátora budou zajímat také Radkovy dietní zvyklosti. „Tak toho zkonzumovaného jídla je hodně,“ nezapírá. „K snídani tak šest sedm vajíček, jedno balení šunky. Pak pořádnej oběd, flákota masa, večer nejlépe zase maso, to je celkem za den tak 600 až 700 gramů.“ Protože v publiku sedí Radkova přítelkyně, Lucie Bílá, dojde samozřejmě i na otázky týkající se jejich vztahu, ať už pracovního, nebo partnerského. Zatímco Jan Kraus se ze svého hosta snaží vymámit, jaké vrtochy má populární zpěvačka, její přítel a manager zarytě tvrdí, že nic takového nemá. „Mým prvořadým úkolem road managera je dovézt ji v pořádku na koncert,“ popisuje, „přičemž řídím já. Lucka moc neřídí, takže to nechává opravdu na mně. A pak jde o tu samotnou stage a šatnu, aby bylo všechno perfektně připravené. Když něco není, jdu to zařídit.“ Vytáhne také vtipnou historku o tom, jak k nim jednou přišel nějaký samozvaný cizí pán s kufry, který se chtěl k Lucii přistěhovat, a jak si s ním poradil. A jaký dárek má od Lucie Radek nejraději? „Pusu,“ říká na závěr bez velkého přemýšlení.
Na závěr se dozvíme zajímavé informace o koronaviru, a sice od osoby vskutku povolané, od expertky na problematiku infekcí a jejich šíření, primářky Infekční kliniky FN Na Bulovce, MUDr. Hany Roháčové. Kupříkladu to, že k přenosu infekce dochází zhruba po čtvrt hodině kontaktu na vzdálenost méně než dva metry. „Karanténu nenařizujeme my lékaři, nýbrž epidemiolog, a sice tehdy, když zjistí, že jste měl kontakt s osobou, která je nemocná, anebo že jste pobýval v oblasti, která je z nynějšího pohledu považovaná za závažnou, a ještě navíc máte nějaké klinické příznaky,“ vysvětluje odbornice, za jakých podmínek se nyní nařizuje čtrnáctidenní karanténa, jejíž délka vychází z aktuálně vypozorované inkubační doby nemoci. Připomíná ale také to, že u zmiňované nemoci je hodně přenašečů, u nichž se příznaky nemoci vůbec neprojeví. „U této nemoci je až 80 procent případů s lehkým průběhem, anebo se to vůbec neprojeví, a ti jsou samozřejmě možnými šiřiteli infekce.“ Tvrdí dokonce, že průběh chřipky může být daleko horší. „Jsem přesvědčená, že kdyby teď někdo řekl, že máme vakcínu proti koronaviru, 99 procent Čechů se jde hned zítra očkovat,“ myslí si lékařka a dodává, že proti chřipce máme zbytečně malou proočkovanost v populaci, zhruba jen 5 procent, v důsledku čehož máme letos již několik desítek úmrtí na následky chřipky. „Infekci koronaviru bychom rozhodně neměli bagatelizovat, ale zároveň bychom se měli chovat rozumně.“ Zdůrazňuje také to, že se jedná o zcela nový virus, který známe teprve tři měsíce a dosud ho nemáme pořádně prozkoumaný. Z tohoto důvodu se dělají maximálně možná ochranná opatření. „Ale zase kvůli tomu nemůžeme úplně zastavit chod světa,“ uzavírá. Kdo může podle ní za podněcování strachu v lidech a za hysterii s vykupováním potravin? Za jak dlouho budeme vědět o koronaviru víc? A nosit, či nenosit roušku? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!