Josef Dostál, Simona Babčáková, Helena Fulková
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 30.08.2016 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Vojtěch Nouzák
Kategorie: Sezóna 2016, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha
Vyšší dívčí s olympioniky-medailisty z Ria, BIO improvizátorka na Klinice a stvořitelka Mulišandy malé v Japonsku
V tomto dílu Show Jana Krause se představili olympionik, kajakář a student VŠCHT Praha Josef Dostál, herečka, improvizátorka a moderátorka Simona Babčáková a bioložka a badatelka Helena Fulková, která jako jedna z mála lidí na světě dokázala naklonovat myš.
Prvním hostem, jenž po letní prázdninové pauze navštíví odpočatého moderátora Jana Krause v jeho divácky oblíbené talkshow, je medailový olympionik z Ria, kajakář Josef Dostál, kterého přijdou podpořit i jeho sportovní kolegové ze čtyřkajaku – Lukáš Trefil, Daniel Havel a Jan Štěrba. Pánové tvoří bezesporu sehraný tým, neboť na moderátorovu otázku, zda všichni podávají při závodu stejný výkon, resp. kdo je největší „flákač“, svorně odpovídají, že všichni makají stejně. „My to máme krásně rozdělený po 250metrových intervalech. Vždycky jenom jeden jede tu dvěstěpadesátku a ostatní mezitím jen dělají, jako že jedou,“ říká se smíchem Josef Dostál a vybízí svého hostitele, aby si na vlastní kůži vyzkoušel kajak, který je instalován přímo na pódiu. Zatímco Jan Kraus usedá na sedačku a bere trochu neobratně do rukou pádlo, olympionik vysvětluje: „Držení pádla je už tak trochu vyšší dívčí. Nicméně pravou rukou ho držíte fest, a když zaberete, tak tu druhou ruku musíte povolit a pádlo mírně pootočit. Pokud byste to neudělal a zabral kolmo, tak byste tam letěl.“ A jak se jede v cílové rovince? „Prostě se jenom zrychlí pohyb,“ říká Honza Štěrba, jehož doménou jsou právě finiše, a Pepa Dostál doplňuje: „To se musíte ještě víc zatáhnout a víc postrčit tu loď. Opřít se správně o vodu, to vyžaduje cit.“ Právě oné citlivosti se Josefovi dostává možná i díky tomu, že pochází z umělecky založené rodiny. Maminka zpívá, otec je výtvarník. On sám pak studuje Vysokou školu chemicko-technologickou. „Na střední škole mi chemie nikdy moc nevadila. Nijak zvlášť jsem se jí neučil a vždycky jsem procházel. A pak jsem na vysoké škole zjistil, že to vlastně moc neumím, a tak jsem se začal učit a teď mě to i baví.“ Přestože sám se vyloženě umění nevěnuje, i v této oblasti byl múzami políben, jak předvede při zpěvu písně Louise Armstronga „What a Wonderful World“ v duetu se svou maminkou a za doprovodu svých souputníků.
Jako další host se přichází na červenou pohovku posadit oblíbená a nepřehlédnutelná herečka Simona Babčáková, která se podle slov svého hostitele specializuje na všechny možné druhy herectví, včetně improvizací, což v Česku mnoho lidí nedělá. „A holek už vůbec ne,“ doplňuje herečka, jejíž komediální talent znají diváci televize Prima například ze seriálu Ohnivý kuře. „Mě zatím velmi mile překvapilo, že mě lidé na ulici neoslovují jménem postavy, neříkají mi Renátko a neříkají mi, jak se mám nebo nemám chovat,“ říká Simona a pokračuje: „Hraju tam úplně čistou megeru. Já vlastně na té postavě neshledávám nic pozitivního. Kromě toho, že jí to sluší! Ale reakce diváků jsou překvapivě takové, že mi říkají, že mě milují. To beru jako svůj velký úspěch a majstrštyk.“ Vedle svého uměleckého působení je Simona Babčáková také velice občansky angažovaná a podporuje mnoho neziskových organizací. V nedávno proběhlé kauze týkající se sociálního centra Klinika na Praze 3 stála jednoznačně na straně aktivistů. „Kliniky se zastávám, protože to je obsazení budovy, která velice dlouho chátrala, a náš stát se o ni nezajímal a nestaral. Obsadili to lidi, kteří tam budují komunitní sociální centrum a dělají tam aktivity, které jsou zajímavé a prospěšné pro ty obyvatele. Provozují tam například učení se cizím jazykům zadarmo, učení se řemeslům, workshopy, přednášky, dětské centrum… Já jsem tam byla, dokonce jsme pro ně hráli s mojí improvizační skupinou NO A,“ vysvětluje herečka a pokračuje: „Ale hlavně jeden ze zakladatelů je náš kulisák v divadle, takže mám informace rovnou od něj. A on mi ti teď říkal, že se všichni sešli a zjistili, že jsou úplně všichni zaměstnaní, úplně všichni platí daně, a to včetně těch, kteří studují. Realita je tedy taková, že to nejsou alkoholici a narkomani, ale vesměs vysokoškoláci, kteří chtějí žít trochu jinak.“ Simona Babčáková varuje před médii zkresleným obrazem Kliniky a doporučuje, aby se tam šel každý podívat na vlastní oči, jako to udělala ona. Svůj vlastní a jasný názor má umělkyně i na zdravé potraviny: „Masný výrobky kupuju jenom bio. A věřím tomu, že jsou bio, protože něčemu věřit musíme. Nemám kapacitu to kontrolovat až k úplnému původu…“ Své improvizační umění dokáže aplikovat i na pocity rostlin, které mají být snědeny. Bude však dostatečně přesvědčivá i pro svého hostitele?
Ty vole,ja mam klonovanou mysku! Mulisandu malou!
– Helena Fulková v SMS tatínkovi –
Dnešní příjemný večer uzavře bioložka Helena Fulková, která je jedním z maximálně dvaceti lidí na světě, kteří naklonovali myš. To se jí povedlo při jejím pracovním pobytu v Japonsku, o čemž vzápětí informovala esemeskou svého tatínka: „Ty vole, já mám klonovanou myšku! Mulišandu malou!“ A jak takové klonování vypadá pro laiky? „Primárně potřebujete vybavení – dobrý mikroskop, dobrý kontrast, mikromanipulátor … Předpokládejme, že byste prostě všechno měl,“ popisuje vědkyně, „potom byste vzal vejce, ze kterého byste vyndal chromozomy. Abyste získal vejce, musíte u těch myšek provést hormonální stimulaci, aby si mysleli, že mají ovulovat. Vejce dáme v laboratoři na misku pod mikroskop, najdeme chromozomy, vyndáme je, vyndáme genetickou informaci, pak vezmeme jádro nějaké tělní buňky, očistíme ho a nainjektujeme ho. Necháme ho odpočinout a zapomenout. Další den zjistíte, zda se embryo aktivovalo, zda se vyvíjí. Když se začne dělit, je vyhráno a můžeme ho vložit do myšky příjemkyně, která ho donosí.“ Dozví se Jan Kraus, proč vědci klonují myši, když všichni ostatní se je snaží hubit? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle Show Jana Krause!
Hudba a text: Bob Thiele, George David Weiss
Zpěv: Josef Dostál, Eva Emingerová
HRAJE KAPELA DAVIDA KRAUSE
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE VŽDY V NEDĚLI, NEJPOZDĚJI VE 20:00
Zúčastněte se natáčení!
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut a Ticketportal, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. S ohledem na proticovidová opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2016, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha