Sabina Laurinová, Martin Hollý, Kateřina Vršanská
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 30.05.2017 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Vojtěch Nouzák
Kategorie: Sezóna 2017, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha, Україна [Ukrajina]
V tomto dílu Show Jana Krause se představí herečka Sabina Laurinová, lékař Martin Hollý, psychiatr, sexuolog, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice, a Kateřina Vršanská, jediná česká průvodkyně po Černobylu.
Úvod dnešního večera bude patřit vrchní sestře Mery ze seriálu Modrý kód čili herečce Sabině Laurinové, která se ovšem nevzdala ani své práce v divadle, a tak hostuje například v divadle Hybernia, kde hraje v představení Sněhová královna, v Divadle Palace hraje ve hře Rodina je základ státu s Miroslavem Etzlerem a v komedii Prachy, prachy s Ondřejem Vetchým. „Modrý kód nás všechny zaměstnává skoro každodenně, takže je to, jako když chodíte normálně do zaměstnání,“ říká herečka a přiznává, že je to občas velká psychická zátěž. „Celý den točíte, pak jdete do divadla, odehrajete ještě nějaké představení, přijdete domů a začnete se učit texty na další den, protože bez toho to nejde,“ popisuje. „Na děti si musím také najít čas, ale na sebe už ho nemám vůbec.“ Se svými dvěma dcerami, kterým je patnáct a devět let, se snaží trávit víkendy a veškerý zbývající volný čas. „Starší dcera půjde zanedlouho do tanečních a já doufám, že se tam někdy také podívám,“ svěřuje Sabina Laurinová a vzpomíná na ty své: „My jsme měli smůlu, že u nás v tanečních byly především houfy dívek, protože chlapců bylo vždycky málo. A vždy, když byla dámská volenka, byl to těžký boj o muže, z kterého vyšly jen ty nejsilnější.“ Sabina byla podle svých slov navíc vždycky spíše ostýchavá a stydlivá. „Většinou, když se mi někdo líbil, jsem strašně dělala, že mě nezajímá, a tím jsem si zavřela spoustu dveří a někdy jsem to zbytečně přehrála.“ Herečka Sabina Laurinová utkvěla televizním divákům také jako moderátorka, neboť dlouhých šest let uváděla ve své době oblíbený hudebně zábavný pořad. „K moderování jsem se dostala úplně náhodou a nikdy by mě nenapadlo, že bych to mohla dělat. První věc, kterou jsem moderovala, byl nějaký ples v Sušici, který tehdy vypadal úplně přesně jako z filmu Hoří, má panenko. A po této zkušenosti jsem se zařekla, že tohle už ne,“ vypráví, „navíc jsem ani neměla tu odvahu předstoupit sama za sebe před tolik lidí. Je to něco jiného než herecká role, kde je člověk schovaný za kostým a za svou postavu. Ale v momentě, kdy něco uvádíte či moderujete, jste tam za sebe.“ Pak ale jednoho dne zazvonil telefon a spolu s ním přišla i nabídka na moderování televizního pořadu. „Musela jsem se rozhodnout během dvou hodin. Protože jsem ve znamení Berana, kteří mají sice ve svém životě rádi klid, ale adrenalin si vybíjejí v práci, rozhodla jsem se, že to vezmu, i když jsem vůbec nevěděla, jak se to dělá. Když se dnes ohlídnu zpátky a vidím ty první díly, musím se smát, protože jsem stála s mikrofonem, totálně svázaná.“ Jaké charakterové nedostatky, které se připisují Beranům, pozoruje i u sebe? „Strašně odkládám věci na poslední chvíli, protože Beran rád pracuje ve stresu. Všechno dělám na poslední chvíli, učím se na poslední chvíli, chodím na poslední chvíli, ale tak, abych tam byla včas. Vytvářím si takové strašně stresující prostředí.“ Jaképak znamení asi sehrálo v jejím životě nejzásadnější roli?
Jako další host usedne na červenou pohovku psychiatr, sexuolog a ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý, který se od počátku svého působení ve funkci snaží areál nemocnice založené v roce 1903 „zlidštit“ a zpřístupnit veřejnosti. „Rolí mám několik, ale nejvíce se cítím lékařem,“ prozrazuje v reakci na výčet všech svých funkcí a dodává, že pokud jde o znamení, je Rak, ale vůbec neví, co to pro něj znamená. „Duševně nemocných, kteří vyhledají pomoc, přibývá. Za posledních 15 let je to asi o 80 % lidí více,“ říká pan ředitel o stavu dneška. Toto číslo není podle něj pouze odrazem nárůstu duševních nemocí, ale je v něm zahrnuto z velké části také to, že lidé odbornou pomoc vůbec vyhledají. K tomu přispívá mimo jiné destigmatizace psychických onemocnění, na které se podílejí akce jako právě proběhlý festival Mezi ploty. „Roste ale i počet lidí, u kterých se projevují neblahé důsledky chronického stresu, který je jiný než stres, na nějž je náš mozek připraven a adaptován – to je na akutní stres,“ vysvětluje odborník. „Budeme-li to ilustrovat na pračlověku, tak ten prožíval období velkého strádání, které se střídalo s dobou klidu a hojnosti. Prožíval dobu intenzivního strachu, když byl na lovu nebo v ohrožení, které se střídalo s uvolněním. Myslím, že právě tato vyváženost nám chybí, protože my jsme pořád tak trochu ve stresu.“ Pan doktor Hollý věnuje jako dárek Janu Krausovi svou knihu O duši a sexu. Co je v této konstelaci za největší problém? „Elementárním problémem jsou vztahy,“ bez váhání odpovídá autor knihy a vypráví o studii, při které se zjistilo, že leckteré problémy v sexu nejsou o tom, zda má muž v pořádku erektilní funkci, ale že tkví v samotném vztahu. „Špatný sex nemusí být vždy důvodem pro to, že se pokazí vztah, ale naopak to může být důsledkem toho, že ten vztah není funkční.“ Zásadní změnu ve vnímání sexu pak podle něj způsobila antikoncepční piluka. „Prokreační funkce sexu, tedy plození dětí, byla nahrazena rekreační.“
Posledním hostem dnešního večera bude urbexerka, tedy žena, která se věnuje urbexu neboli prozkoumávání opuštěných objektů (např. továren, skladů, dolů, kostelů apod.), Kateřina Vršanská. Ta je jedinou českou průvodkyní v Černobylu, jež se v posledních letech stal na Ukrajině lákavou turistickou destinací, kterou ročně navštíví kolem deseti tisíc návštěvníků. „Dostala jsem se k tomu úplnou náhodou, je to jako když vyhrajete jackpot, aniž byste si vsadili,“ říká paní Vršanská a komentuje několik fotografií srovnávajících stav ve městě v roce 1986 před výbuchem a nyní. „Je to tam pořád prázdné, ale jinak je to tam v pořádku. Radiačně je to stejné jako tady v Praze.“ Prohlídky ve městě pořádá na jeden, dva, ale i pět dnů, což je maximum. „Za jeden den toho člověk moc nestihne, to je takový základní okruh kolem elektrárny. Během dvou dnů navštívíme Pripjať, elektrárnu a také se půjdeme podívat na samousedlíky, což jsou lidé, kteří se po evakuaci v roce 1988 vrátili dírou v plotě a žijí tam dodnes. Ilegálně, ale je jim to tolerováno.“ Když se člověk chová uvědoměle, nehrozí mu podle průvodkyniných slov v Černobylu skoro nic. Co je naopak zapovězeno? Jaká jsou základní pravidla urbexera? A jak dopadne měření radiace v divadle Archa? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE VŽDY V NEDĚLI, NEJPOZDĚJI VE 20:00
Zúčastněte se natáčení!
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut a Ticketportal, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. S ohledem na proticovidová opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2017, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha, Україна [Ukrajina]