Dana Morávková, Alexander Choupenitch, Lenka Krámská
Původní termín natáčení | Nový termín natáčení |
24.11.2020 | 28.09.2021 (Út, 19:30) |
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 28.09.2021 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Vojtěch Nouzák
Kategorie: Sezóna 2021, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
Herečka se smyslem pro logiku, bronzový olympionik z Brna a talkshow během operace mozku
V tomto dílu Show Jana Krause se představí herečka Dana Morávková, šermíř-fleretista, bronzový medailista z Tokia, Alexander Choupenitch a neuropsycholožka Lenka Krámská.
Oblíbená česká herečka Dana Morávková přijde jako první na kus řeči k Janu Krausovi a hned v úvodu mu připomene, že se naposledy viděli před deseti lety, když byla stejně jako dnes hostem pořadu. „A nic se nezměnilo,“ dodává s úsměvem. „Show Jana Krause pořád je!“ A je také stále dostatek hereckých příležitostí, jako například v novém seriálu televize Prima, kde se Dana opět vyřádí v roli negativní postavy. „Když jsou pod scénářem podepsané dámy Kateřina a Jitka Bártů, tak velmi často od nich dostávám zápornou postavu,“ připomíná herečka s odkazem na seriál Rodinná pouta, později Velmi křehké vztahy. „Tam jsem taky hrála potvoru.“ Ovšem co na tom, když ji to baví, a dokonce jí prý ani nevadí, že si ji pak v reálném životě lidé s tou negativní postavou identifikují. „Docela dobře to snáším,“ směje se herečka, která žije již pětadvacet let ve spokojeném manželství s hudebním skladatelem a klavíristou Petrem Maláskem, se kterým má jednoho syna. „Bylo mi 25 let, když jsme se brali,“ připomíná čerstvá padesátnice a zavzpomíná také na svého tatínka, který byl matematik a pravidelně s ní hrál šachy a dával jí řešit matematické úlohy, díky čemuž má prý dobře vytrénované logické myšlení. Možná právě díky tomu se jí tak dobře dařilo v divácky velmi oblíbené soutěži Hádej, kdo jsem. Tam dokázala i z drobných indicií velice rychle uhodnout, kdo má jaké povolání. Zato vaření prý vůbec není její silná stránka. „I když jsem v době korony vařila a na sociálních sítích sdílela recepty dokonce také já, kuchařku rozhodně nikdy nenapíšu,“ přiznává sebekriticky. „A když korona skončila a já jsem řekla manželovi, že mám o víkendu volno a něco uvařím, tak on na to, proboha ne, pojďme radši někam do restaurace. Takže vaření není opravdu moje silná stránka.“ Naopak ji ale bavilo mít vlastní talk show, neboť si ráda povídá a navíc ji zajímá spousta věcí. Díky tomu se nabízí celá řada konverzačních témat, a tak se dnes večer ještě dotkneme jejího zájmu o auta či názoru na polyamorii.
Dalším hostem, který se dnes večer představí divákům, bude brněnský rodák běloruského původu, šermíř a bronzový olympijský medailista Alexander Choupenitch [šupenič]. „Francie, Itálie jsou takříkajíc největší velmoci v šermu, no a já jsem z Brna a jsem průkopník českého šermu,“ říká o sobě úspěšný mladý sportovec a ukazuje divákům svůj fleret a Janu Krausovi to, jak se správně drží. „Šerm zatím není u nás příliš diváckým sportem, ale například ve Francii sledovalo ten můj zápas naživo deset milionů diváků,“ vysvětluje Alexander a již připravuje tréninkové flerety, aby ve velmi svižném souboji s Janem Krausem mohl divákům vysvětlit základní principy šermu a ukázat jim, že i tento sport může být atraktivní pro sledování. „Musíte mě bodnout do trupu. Když mě bodnete do nohy, do hlavy, do ruky, tak to neplatí,“ doplňuje a přirovnává zásahovou plochu k dámskému spodnímu prádlu body. Na letošní olympiádě v Tokiu soutěžilo podle jeho slov 36 sportovců, ale nominovat se na samotnou olympiádu bylo velice těžké. „Z Evropy jedou jen dva jednotlivci, protože kvalifikace je týmová, a my tým ve fleretu nemáme,“ objasňuje zákulisí a připomíná, že další olympiáda bude již za tři roky v Paříži. Krom toho pořádá Alexander šermířské kempy pro děti z Česka i ze zahraničí, kam se snaží zvát zahraniční trenéry, a celkově pozdvihovat úroveň tuzemského šermu. V tom mu dost pomohlo i jeho skvělé umístění na olympiádě. „Už mi říkali, že letos přišlo po celé republice na nábor mnohem víc dětí, což je super,“ libuje si sympatický šermíř.
Posledním dnešním hostem bude neuropsycholožka Lenka Krámská. „Zabývám se tím, co způsobují různé choroby v psychice člověka,“ snaží se o stručnou charakteristiku toho, co její profese obnáší. Mimo jiné kupříkladu mluví s pacienty během operace mozku. „Na povrch mozku se položí čísla a neurochirurg stimuluje přístupovou cestu speciální sondou, jejímž prostřednictvím se zjišťuje, ve které části – na kterém čísle – dojde k nějakému výpadku, nejčastěji například řeči, a tomu se pak vyhne,“ popisuje expertka. „Během operace ukazuji pacientovi různé obrázky na tabletu a chci po něm, aby pojmenovával, co vidí, nebo si předem domluvíme nějakou literaturu a čteme.“ Pokud začne pacient dělat chyby, je to pro neurochirurga jasný signál, že je něco špatně. „Ještě před operací musím od pacienta zjistit co nejvíce detailů, informací, zážitků, a o tom si pak povídáme i během zákroku,“ vysvětluje dále paní docentka Krámská s tím, že celá operace trvá zhruba dvě tři hodiny. „Je to delší než tato show,“ dodává se smíchem. Co mozek potřebuje pro to, aby mu bylo dobře a neblbnul? A co mu naopak škodí? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
Kategorie: Sezóna 2021, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK