Stanislav Bernard, Veronika Vieweghová, Jan Borovička
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, středa 21.05.2014 od 19:30 hod.
Autor znělky: David Sís, Adam Kraus Hlavní kameraman: Aleš Blabolil Režie: Jaroslav Fuit
Kategorie: Sezóna 2014, Україна [Ukrajina], Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
Pivo, ve stínu spisovatele a houbičky…
Pozvání do tohoto dílu Show Jana Krause přijali pivovarník Stanislav Bernard, laktační poradkyně a dula, a spisovatelova manželka Veronika Vieweghová a mykolog, biogeochemik a bloger Jan Borovička.
Moderátor přivítal majitele pivovaru Bernard – Stanislava Bernarda, úspěšného podnikatele a také svého kolegu z Nadačního fondu proti korupci. „Ty teď vydáváš knihu, to se snažíš dělat už bilanci?“ zajímal se na úvod moderátor. „Někdy se na sebe dívám do zrcadla a říkám si, že je načase psát paměti… Myslím zkrátka, že dnes je už o čem psát…“ zamýšlel se host. Moderátor se pozastavil nad tím, že podnikatelský „příběh“ pana Bernarda je trochu jakási „privatizační pohádka“. „Ty jsi šel tehdy na dražbu a koupil jeden z nejstrašnějších pivovarů u nás…“ připomněl moderátor a host dodal, že pivovar Bernard už dávno není ten „nejstrašnější“, ale že jde dlouhodobě o prosperující podnik. Jan Kraus chtěl vědět, zda pan Bernard jako majitel pivovaru pozná hned, co je dobré pivo a co ne. „Dneska rozhodně ano, ale i tenkrát, když jsem začínal, jsem to poznal. Okolo vína a piva se nadělá spousta řečí a keců, povídá se o zemité vůni a o lehké příchuti santalového dřeva a podobně… Ale já tvrdím, že věci jsou jednoduché. Buď to prostě chutná, nebo ne,“ vysvětloval pan Bernard. Vrátil se opět ke svým začátkům v pivovaru a popisoval příhodu, jak ho jeden ze zaměstnanců chtěl zkoušet, co jako nový šéf vydrží. „Vtrhnul ke mně do kanceláře chlapík, že máme ve vodě čpavek a co s tím. Neřekl jsem, že vůbec nevím, oč jde, ale že se na to tedy půjdeme podívat, a přemýšlel jsem, kdo by tomu mohl rozumět… Pak mi zpětně došlo, že od dotyčného to byla taková zkouška, jak je šéf blbej. Nakonec se tenhle chlapík ukázal jako dobrý zaměstnanec a pracoval v pivovaru až do důchodu…“ Moderátor se zajímal, jaký vliv má na prodej piva například počasí. „Počasí má obrovský vliv. Když jsme byli jako pivovar, obrazně řečeno, na pokraji života a smrti, stále jsem sledoval předpovědi počasí. Ale teď, když je značka zaběhlá, vím, že když bude pár dní škaredě a bude se méně prodávat pivo, pak bude zase hezky a prodeje budou stoupat,“ vysvětlil majitel pivovaru.
Druhým hostem byla Veronika Vieweghová. „Neurazíte se, když na úvod řeknu, že jste žena spisovatele Michala Viewegha? Nebo jak bych Vás měl představit?“ chtěl vědět moderátor. „Třeba jako předsedkyni Mateřského centra? To je moje jediná funkce…“ navrhla Veronika. Jan Kraus se zajímal, zda je Veronika taková „biomanželka“, o níž napsal její manžel stejnojmennou knihu. „Nemyslím, že bych byla úplně taková ta přírodní žena. Jsem schopna sníst klidně i normální vajíčko,“ odpovídala s nadsázkou Veronika. Moderátor se zajímal o fakt, že Veronika je velkou zastánkyní výuky doma. „Nedokážu pochopit, co Vás baví na tom učit děti doma? Já jsem šťastný, že vypadnou do školy…“ Veronika popsala, jak se s dětmi učí: „Ráno si uděláme snídani, jdeme se psem a štěňaty ven a zeptám se, dětí, co se chtějí učit – jestli češtinu nebo matiku… Někdy se neučíme vůbec, ale pak se zase učíme o prázdninách, o víkendech…“ Probrali spolu další Veroničinu aktivitu, a to průvodcovství těhotenstvím, kdy si ji budoucí maminky najímají jako dulu.
„Dula je průvodkyně matky. Po dobu těhotenství, po dobu porodu a také po porodu. Jelikož maminka může mít spoustu otázek a doktor na ni někdy nemá čas, dula jí může na hodně věcí odpovědět. Péče duly spočívá i v tom, že musí někdy pečovat i o tatínka. Třeba ho nenápadně pošle pro kafíčko, protože někdy porod trvá dlouho a vy, muži, potřebujete nějakou činnost,“ vysvětlovala Veronika. Moderátor podotkl, že Veronika na něj působí velmi klidným dojmem. „Vy jste taková klidňoučká…“ „Ale taky umím pěkně řvát. Na děti občas řvu,“ přiznala Veronika. „Když je učíte?“ vyptával se moderátor. „To ne. Ale třeba když máme přestávku, učitelka jde do kuchyně a zjistí, že není umyté nádobí,“ prozradila Veronika.
Třetím hostem byl geolog Jiří Borovička, který se zabývá houbami a jejich výzkumem. „Vy třeba sledujete, kolik mají houby v sobě svinstev…“ nadhodil moderátor. „Měříme kovy v houbách…“ upřesnil host. „Zlaté časy byly po Černobylu, ne?“ reagoval moderátor. Host prozradil, že mezi „nejčistší“ houby, co se týče obsahu kovů, patří holubinky. „Ale žampiony a bedly, to je horší, tam je kadmium a rtuť a někdy i stříbro,“ vysvětloval pan Borovička, který Janu Krausovi přinesl jako dárek čerstvě utrženou houbu. „To je sýrovec. Je to choroš, vyrostl nízko nad zemí, a proto skrz něj prorostla tráva,“ vysvětloval. Moderátor podotkl, že se doteď domníval, že host kvůli němu houbu speciálně tou trávou nazdobil. Jan Kraus se zajímal o halucinogenní houby, o lysohlávky. „Jen některé lysohlávky jsou halucinogenní… My jsme zvláštní země, na rozdíl od jiných evropských zemí u nás roste lysohlávek poměrně hodně…“ vysvětloval pan Borovička a přiznal, že svého času účinky lysohlávek na sobě vyzkoušel. „Bylo to zvláštní. Vidíte věci úplně jinak. Jsou to pořád ty věci, ale vidíte je jinak,“ popisoval. Probrali spolu nejjedovatější české houby. „Nejjedovatější je asi muchomůrka zelená nebo pavučinec. Ten je zákeřný, protože se otrava projevuje třeba až po dvou týdnech,“ vysvětloval host. Moderátor podotkl, že pan Borovička má krásnou práci: „Sbíráte si houby…“ Pan Borovička ale vysvětlil, že kvůli své práci v podstatě nemá volný čas, protože kdykoli je v přírodě, sbírá houby. „Jedinou dovolenou si užiju, když je mráz, vše je zapadáno sněhem a žádné houby nerostou…“
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE VŽDY V NEDĚLI VE 20:00
Zúčastněte se natáčení!
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut a Ticketportal, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. S ohledem na proticovidová opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2014, Україна [Ukrajina], Praha, Divadlo Archa, Blog SJK