Show Jana Krause

TV premiéra 22. 1. 2020

Hosté SJK 22. 1. 2020 — herečka Vlastina Svátková, gastroenterolog Marek Beneš a tvůrci celosvětové videohry – Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár.

Vlastina Svátková, Marek Beneš a Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár


TV premiéra 22. 1. 2020 — 3. epizoda XI. série
Natáčení proběhlo v pražském divadle Archa dne 21. 1. 2020 od 19:30 hod.

Herečka, která přednášela básně na pohřbech, lékař, jenž se snaží rozmotat spirálu smrti, a fenomenální videohra z československé dílny

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Vlastina Svátková, gastroenterolog Marek Beneš a tvůrci celosvětové videohry – Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár.

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 22. ledna ve 21.35 na Primě.

Úvodní potlesk diváků bude dnes večer patřit herečce, šperkařce a autorce motivačních knih Vlastině Svátkové, jejíž kniha Prostor pro duši se stala bestsellerem. „Na první pohled to může vypadat jako ezoterická knížka, ale je to zcela neezoterická kniha o mém šíleném životě,“ stručně charakterizuje svoji úspěšnou knihu autorka. „Staly se mi různé těžké věci, které byly i srandovní i smutné, ale naštěstí jsem se ze všeho dostala,“ dodává a jako příklad svých životních absurdit uvádí svoji první brigádu, která spočívala v recitování básní na pohřbech. „Když jsem byla na střední škole, přišel k nám do třídy pán z úřadu a zeptal se, jestli by o to náhodou neměl někdo zájem, a mně okamžitě vystřelila ruka,“ vzpomíná. „Hrůza se dostavila, až když jsem stála v přípravně s tím nebožtíkem a hrobníci ho upravovali, česali a říkali si u toho vtipy, a já jsem se občas zasmála.“ Následovalo studium vysoké školy, kterou si ona sama nevybrala, a zřejmě v důsledku toho i problémy s poruchou příjmu potravy. „Kluk řekl, že mám velký zadek, a já jsem se vyděsila, že mě nebude mít rád, a tak jsem začala nejprve hubnout a pak i zvracet,“ prozrazuje na sebe Vlastina Svátková, která trpěla sedm let bulimií. „Dostala jsem se z toho až díky tomu, že jsem zjistila, že čekám prvního syna. V hlavě mi naštěstí tak nějak docvaklo, že teď už to není jen o mě, ale že bych ubližovala i miminku.“ S pousmáním zabrousí i do současnosti a svěří se divákům s tím, jaký je její manžel puntičkář, takže mu ani nesmí sahat na prádlo, neboť by ho dozajista vyprala a pověsila špatně. „Také jsme řešili ledničku,“ přisazuje. „Nakonec jsem si v ní udělala svoji vlastní poličku, kam si to cpu, jak chci, a on si v ní dělá ty své systémy.“ Jejich soužití tak nebylo leckdy jednoduché, ale nyní se jim prý podařilo najít schůdnou cestu kompromisu. Vlastina hodně pracuje se sociálními sítěmi, ovšem zdůrazňuje, že na nich o svém životě informuje bez příkras. „Nemám problém psát o věcech, které jsou reálné a pravdivé, že jsme se s manželem pohádali, že máme krizi, že jsem nemocná, nenamalovaná, že jsem křičela na děti… prostě opravdu tak, jak ten život žiju v reálu, tak jej i sdílím na sociálních sítích.“

Dalším zajímavým hostem je lékař, gastroenterolog, Marek Beneš, jehož specializací je bariatricko-metabolická endoskopie. „Gastroenterologie je lékařská disciplína, která se zaobírá trávicím traktem, a mojí specialitou je endoskopie, což znamená, že se horem nebo dolem šťouráme v těch trubicích a řešíme různé problémy a vymýšlíme nové metody, například při léčbě cukrovky druhého typu a obezity,“ představuje se laicky srozumitelně lékař z IKEM. „U cukrovky druhého typu je na rozdíl od prvního typu inzulínu dost, ale tkáně jsou vůči němu rezistentní. To znamená, že ačkoli by chtěl navázat cukr a dovést ho do všech tkání, ony na něj nereagují. Dříve to bývala choroba obézních starších lidí, ale dnes se objevuje už i u teenagerů,“ říká dále odborník s tím, že v Americe se nezřídka objevují případy osmnáctiletých, kteří váží 250 kg. „U nás se naštěstí ještě nikdo takový neobjevil.“ Na svém odborném vědeckém pracovišti dělá spolu s týmem lidí na nové metodě, díky níž dokážou přeprogramovat metabolismus. „Dvanáctník neboli první část tenkého střeva nazýváme druhý jazyk,“ objasňuje. „Všechno ze žaludku jde do dvanáctníku. Tam jsou buňky, které jakoby ochutnávají ten obsah, je tam cukr, je tam tuk, a podle toho dají signál mozku, který si udělá určitou analýzu, co se děje, co člověk jí, a když zjistí, že není zapotřebí vynaložit energii, tak ji uloží do tukové tkáně a nechá si to tam na horší časy. My tyto buňky pomocí laseru zlikvidujeme, čímž tento jazyk oslepíme, a on už nepozná, co tam jde. Tím oblbneme i mozek, který si myslí, že člověk trpí, a začne mobilizovat rezervy, díky čemuž dochází k hubnutí a zlepšení cukrovky.“ Podle jeho slov je náš organismus stavěn na tvrdou práci a vůbec žádný cukr, maximálně cukr v ovoci a medu. „Také alkoholu pomálu,“ tvrdí. „Je to vysoce energetická substance.“ Obezita a cukrovka druhého typu jsou pak pěkně zamotaným bludným kruhem a on se snaží rozmotat tuto „spirálu smrti“.

Na závěr nahlédneme do světa videoher a poodhalíme úspěch fenomenální hry Beat Saber, za jejímž vznikem stojí trojice mužů – Jaroslav Beck, Ján IlavskýVladimír Hrinčár z Beat Games studia. Hra se stala takovým fenoménem, že ji koncem loňského roku koupil jeden internetový gigant. „Tato firma nám může přinést nějaké nové možnosti, které jsme dosud neměli,“ říká jeden z tvůrců a druhý dodává, že jejich cílem již není dělat jen skvělou hru, ale také rozšířit virtuální realitu. České hry si prý ve světě vůbec dobře stojí. Jejich hru si dokonce zahrál i populární americký moderátor Jimmy Fallon ve své The Tonight Show, a tak není divu, že i v Show Jana Krause na ni dojde. Jak si při hře povede pan doktor Beneš, který vymění operační nástroje za speciální meče? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!

Exit mobile version