Jakub Prachař, Gene Deitch, Jana Navrátilová
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý dne 19.04.2016 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Aleš Hart Režie: Jaroslav Fuit
Kategorie: Sezóna 2016, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
Kuchtící herec, oscarový režisér a zubařka s tenisovou raketou
V tomto dílu Show Jana Krause se představí herec a muzikant Jakub Prachař, slavný režisér animovaných filmů Gene Deitch a zubařka Jana Navrátilová.
Herec, hudebník, moderátor a hvězda úspěšného seriálu Ohnivý kuře Jakub Prachař je dnešním prvním hostem pořadu. Jan Kraus si na něj připravil celou řadu novinových titulků, které mu předčítá a na základě kterých se snaží zjistit, jak se jeho hostovi od poslední návštěvy v jeho pořadu vlastně vedlo. Většina titulků se točí kolem jeho ženy Agáty, a ty bývají většinou dost přibarvené. Jak je to ale třeba s tvrzením, že kvůli své roli v seriálu Ohnivý kuře dokonce absolvoval kuchařský kurz? „To je pravda,“ potvrzuje Jakub, „naučil jsem se například to, jak udělat kuřecí prso, aby nebylo vyschlý. Taky bych doporučoval naučit se vykostit kuře. To je hodně ekonomický. Ze skeletu uděláte vývar, zůstanou vám stehenní řízky, které jsou prorostlejší, ale dá se to. A pozor, důležitá je kůže! Dáte to narychlo na pánev, s trošičkou oleje, na sto sedmdesát stupňů 4 minuty a je to hotový…“ Přestože se Jakub pouští do popisu kulinářských postupů s velkým gustem a možná by i rád pokračoval dál, moderátor se už spíše zajímá o jeho figuru, neboť právě čte novinový titulek, který si v tomto smyslu dělá jisté starosti. „Já jsem se nechal inspirovat takovou slavnou milostnou scénou ze seriálu Žena za pultem. Mně se ta scéna líbila svou estetikou, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné do prvního dílu vložit právě tuto estetiku. A to se mi podařilo beze zbytku,“ vysvětluje Jakub a při ukázce ironicky dodává: „A to jsem byl ještě hubený v té době… Dneska je to horší.“ Když už se hovor točí kolem vztahů, jaká je genderová vyváženost v Prachařovic manželství? „Já jsem například včera zapomněl zaplatit elektřinu, takže když jsem odjížděl z domova, hledal jsem baterkou potmě oblečení. A to se mi stalo již podruhý. Takže jsem teď takový znevýhodněný, protože jsem dvakrát naprosto selhal,“ odpovídá vyhýbavě herec a svěřuje se, že právě staví se svou ženou dům, že ho to baví, ale zároveň je to mezi nimi určitá třecí plocha.
Dalším hostem je oscarový režisér animovaných filmů Eugene Merrill Deitch (domácky jen Gene Deitch), původem Američan, který však většinu svého života prožil v Československu a pracoval v barrandovském ateliéru Bratři v triku. „Hlavním důvodem toho, že jsem zde zůstal tak neuvěřitelně dlouho a i za komunistů, je moje žena Zdeňka Deitchová, která pracovala 65 let v ateliéru Bratři v triku,“ ukazuje láskyplně do publika na svou manželku pan Deitch a zároveň velice lituje toho, že ateliér s takovým renomé a skvělými výsledky již neexistuje. „Já mám za sebou už dva životy. V té první polovině jsem si myslel, že už mám všechno za sebou – měl jsem úspěch, měl jsem všechno, co jsem chtěl, v Americe jsem byl uměleckým šéfem studia… Lidé nechápou, proč jsem to všechno pustil a šel sem,“ bilancuje režisér, který přišel do Prahy v roce 1960, kdy mu bylo již přes třicet let a v Americe měl krom dobře rozjeté kariéry také manželku a tři děti. Kuriózní je navíc skutečnost, že to byla jeho vůbec první cesta do Evropy, a ta tedy nevedla ani do Londýna, ani do Paříže či Benátek, ale právě do Prahy. „Tedy do středověku,“ dodává ironicky Gene Deitch a přibližuje důvod své cesty: „Producent v New Yorku přišel s nápadem, že zde bude vyrábět kreslené filmy pro americké diváky, protože to bude lacinější. A potřeboval pro to režiséra.“ On se toho tedy zhostil a skutečně celé další půlstoletí zde vyráběl animované filmy pouze pro Ameriku. Komunistický režim ho zde trpěl také pouze kvůli penězům, které z jeho práce plynuly, s tím, že měl svobodu pohybu a mohl opouštět naše území kdykoli potřeboval: „Trval jsem na tom, že musím mít možnost dostat se ven, koupit si toaletní papír, jídlo a všechno to, co tady nebylo. Takže jsem byl v té době asi jediný, kdo měl možnost ráno nasednout do auta, jet do Weidenu, který byl kousek za hranicí se Západním Německem, nakoupit všechno možné a večer být zase doma.“ O svém životě, práci a podmínkám k ní v komunistickém Československu by mohl režisér zřejmě vyprávět nekonečné množství historek, a protože měl pocit, že to lidi opravdu baví a zajímá, napsal pan Deitch knihu For the Love of Prague.
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE (nově) VŽDY VE ČTVRTEK MEZI 01:00 A 05:00 HOD.
Zúčastněte se natáčení!
Od pondělí 18. prosince t.r. vč. bude naší domovskou scénou Divadlo Bez zábradlí!
Poloha: Mapy Google = Plus Code: 3CJC+XQ Praha
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut.net a Ticketportal.cz, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. V důsledku proticovidových opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Pokladna Divadla Bez zábradlí má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 15:00 – 19:00, víkendy a svátky hodinu před představením.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2016, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK