Klára Spilková, Alexandra Borbély, Vladimír Mikuláš
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 19.02.2019 od 17:00 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Jiří Chlumský
Kategorie: Sezóna 2019, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
Tisíce odpálených golfových míčků, Három mogyoró Hamupipőkének a schopnost udělat z nevýhody výhodu
V tomto dílu Show Jana Krause se představili golfistka Klára Spilková, slovenská herečka maďarského původu Alexandra Borbély a masér české reprezentace fotbalu a futsalu, ale také pacient s ALS, Vladimír Mikuláš.
„Nyní se trochu stěhuju do Ameriky, kde budu hrát turnaje,“ říká hráčka, která koncem loňského roku uspěla v závěrečné kvalifikaci pro LPGA, kde bude hrát s nejlepšími golfistkami planety. „Je to něco jako v hokeji NHL,“ nabízí srovnání pro laiky. „Za rok je asi třicet turnajů a je jen na mě, jaké si vyberu. Tím, že jsem v kvalifikaci skončila čtvrtá, zajistila jsem si vstup na turnaje po celý rok. Je to vlastně taková permanentka. Ale pět turnajů je nejdůležitějších a to je něco jako grand slamy.“ Janu Krausovi dále vysvětluje, proč nelze turnaj odehrát s jednou holí: „Holí je celkem čtrnáct a každá je určená pro jinou vzdálenost i typ rány.“ S golfovým bagem jí na hřišti pomáhá nosič, tzv. caddy, který jí prý často také radí nebo ji baví. Své údery si natáčí na video a pak to studuje. „Člověk trénuje přesně na metry a pálí tisíce balonů pořád dokola, až se mu to vryje do hlavy a pak už to má zautomatizované. Nejdelší vzdálenost, kterou hraju, je asi 230 nebo 240 metrů, podle toho, jestli je to z kopce nebo do kopce, ale Tiger Woods by vám řekl, že hraje nějakých 340 metrů. Nejvzdálenější jamka, kterou hrajeme, je asi 520 metrů,“ vysvětluje Klára a dodává, že v golfu ale nejde jen o vzdálenost, ale také o to, aby míček letěl rovně a co nejblíže k jamce, která je označena tyčkou s praporkem. „Po turnajích se mnou občas jezdí můj partner, ale caddieho mi nedělá,“ směje se sportovkyně, které podle jejích slov sportovní sezona již začala, a potrvá až do listopadu.
Další krásnou a úspěšnou dámou, která dnes usedne na červenou pohovku, bude slovenská divadelní a filmová herečka maďarského původu, Alexandra Borbély, členka souboru slavného maďarského divadla Katonas Jozsef Színház v Budapešti. V roce 2017 získala Cenu Evropské filmové akademie pro Nejlepší herečku za film režisérky Ildikó Enyedi O těle a duši, nyní již zanedlouho vstoupí do kin film s názvem Skleněný pokoj, kde ztvárnila jednu z hlavních ženských rolí.
„Mým mateřským jazykem je maďarština,“ říká rodačka z Nitry na vysvětlenou ke svému angažmá, „a moje maminka vždycky říkala, že je bezvadné být herečkou v Budapešti. A ono to opravdu bezva je. Budapešť je skvostné město.“ Slovenštinu si osvojila ve školce, jinak veškeré další vzdělání absolvovala v maďarštině. „Maďarština je pro každého bohužel dost neuchopitelná,“ dodává. „Moje maminka milovala české filmy a pohádky, takže jsme se na to museli pořád koukat, například na Tři oříšky pro Popelku, přesto mě nikdy nevzali do Prahy. Tu jsem viděla poprvé až loni.“ Přesto dokáže bravurně říci český jazykolam na „ř“, který ji prý naučil jeden Čech. Rozhodně se jí to bude dařit lépe než Janu Krausovi zopakovat slovo „Hamupipőke“ neboli Popelka.
Na závěr se seznámíme s Vladimírem Mikulášem, který se dlouhá léta staral jako masér a konzultant duševního rozvoje o reprezentanty českého fotbalu a futsalu, a to i poté, co mu byla diagnostikována nevyléčitelná nemoc ALS – amyotrofická laterální skleróza. Toto strašné, progresivní, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy způsobuje degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. „Toto onemocnění se začne projevovat nenápadně. Mně to začalo na ruce, že přestal fungovat sval. Jako masér jsem to brzy pocítil, protože se mi ne všechno dělalo dobře. Také na mě přišla velká únava. Začali jsme to rozcvičovat, ale nezlepšovalo se to,“ vzpomíná Vladimír.
„Prošel jsem různá vyšetření a pak jsem dostal prášky a doporučení, abych se šetřil. Když jsme přišli s manželkou domů a rozbalili příbalový leták k těm lékům, našli jsme tam název této nemoci. Vygooglil jsem si o ní vše a o tři měsíce později nám diagnózu potvrdili.“ Lékaři podle jeho slov vědí, co nemoc způsobuje, ale netuší, co doprovází následnou péči o pacienty. „Tato nemoc není až tak známá, a tak je složité už jen ji rozpoznat. Někdy na to nepřijdou vůbec. V Česku je tato choroba diagnostikována u asi osmi set lidí, ale celkově je pravděpodobně pacientů ještě více, s tím že asi 200 lidí ročně zemře a 200 přibyde.“ Rychlost, jakou nemoc postupuje, je individuální. Průměrná doba nemoci se uvádí 2 až 5 let a v současnosti je bohužel neléčitelná. Trpěl jí například loni zesnulý britský vědec Stephen William Hawking, jemuž byla choroba diagnostikována ve 21 letech, od roku 1968 byl upoután na vozíčku a od roku 1985 komunikoval už jen pomocí speciálního počítače. „To je pro mě velká motivace,“ říká s úsměvem a nadějí Vladimír. „Já věřím, že se uzdravím, a potvrzují mi to i na úřadě, protože průkaz ZTP mám vydaný jen dočasně.“ Jaké sny a přání má Vladimír? Jak nahlíží sám sebe z nové perspektivy? A co mají podle něj všichni pacienti s ALS společného? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
prima přepis —
Spolek ALSA www.zsalsa.cz
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE (nově) VŽDY VE ČTVRTEK MEZI 01:00 A 05:00 HOD.
Zúčastněte se natáčení!
Od pondělí 18.12.2023 vč. přesouváme natáčení SJK do Divadla Bez zábradlí!
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut a Ticketportal, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. S ohledem na proticovidová opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2019, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK