Gabriela Lašková, David Hecl, Pavel Soukup, Jakub Nemčok
Neveřejné natáčení proběhlo v pražském divadle Archa 19.01.2021 od 19:30 hod.
Korunovaná moderátorka zpráv, trocha černého humoru z kokpitu letadla a oceněný webseriál
V dalším dílu Show Jana Krause se představí moderátorka Gabriela Lašková, kapitán největšího dopravního letadla David Hecl a režisér Pavel Soukup a herec Jakub Nemčok.
V dalším lednovém dílu přivítáme jako prvního hosta půvabnou moderátorku CNN Prima News, bývalou královnu krásy a toho času také plně vytíženou maminku dvou kluků, Gabrielu Laškovou. S Janem Krausem si vymění zkušenosti o tom, jaké to je, být rodičem dvou malých chlapců, také zavzpomínají na své první setkání před osmi lety, kdy přišla Gabriela do Show Jana Krause jako čerstvá držitelka titulu Česká Miss a studentka oboru marketingová komunikace. „Na Primě mě to moc baví,“ svěřuje se s tím, že si nedokázala představit, že by něco takového, kdy mohla dělat. „Ale právě to mě na tom taky baví, protože mám ráda výzvy. A až na tu negativní stránku zpráv, ráda přináším lidem ty dobré zprávy. I ty tam jsou!“ A v čem její práce vlastně spočívá? „Z části si musím připravit a vypracovat podklady. Ne vždy dostanu všechno vypracované na papíře, také si musím něco napsat,“ poodhaluje zákulisí. „Než jsem odešla na mateřskou, moderovala jsem ranní zpravodajství, což znamenalo, že jsem chodila do práce na čtvrtou nebo půl pátou ráno. Samotné zprávy jsem pak připravovala z agenturních zdrojů a od reportérů mezi půl šestou a šestou, než se šlo na plac. O závěrečné podobě zpráv se pak rozhoduje spolu s editorem.“ Ačkoli tak brzká ranní doba zní bezmála šíleně, Gabriele to prý vyhovovalo. Ranní zprávy jsou kratší, časově méně náročné, a tak byla brzy doma a mohla se věnovat synovi. Za příležitost, která se jí díky vítězství v soutěži krásy na Primě otevřela, je podle svých slov moc ráda. „Člověk pro to ale musel taky trochu makat,“ dodává s úsměvem oblíbená moderátorka. Gabriela se však od ostatních Miss neliší jen tím, jakou zvolila profesní kariéru, ale třeba také tím, že zůstala věrná své tehdejší lásce a svému nynějšímu manželovi a otci svých dětí. „Poznala jsem ho těsně před svojí účastí v soutěži,“ říká pyšně. „Já mám ráda jistoty a v něm jsem tu jistotu měla velkou.“ Na závěr se dozvíme nejen to, kolik má sledovatelů na sociálních sítích, ale také to, o čem sní a jaké jsou její plány do budoucna.
Na kus řeči s moderátorem Janem Krausem přijde také kapitán největšího dopravního letadla na světě – Airbusu A380 – David Hecl. V loňském roce byly tyto obrovské, dvoupatrové čtyřmotorové proudové širokotrupé letouny z důvodu poklesu poptávky po létání u některých aerolinií zcela vyřazeny z provozu. „Ono to bylo od počátku tak trochu nechtěné dítě,“ říká pan Hecl v úvodní diskusi o tom, že osud těchto airbusů nebyl nikdy úplně jednoduchý. „Lítal jsem s ním celkem devět let,“ upřesňuje a vysvětluje, že v současné době je to už překonaný koncept a v čem spočívá důvod neúspěchu. „Oni to vymýšleli, protože na letiště přijde hodně lidí v jednom čase, které chtěli najednou odbavit. Začali to ale vyrábět v době, kdy cena ropy vystoupala do závratných výšek. Nicméně pro nás piloty i pro cestující to bylo pohodlné, hodně místa. Na výšku má letadlo 24 metrů.“ To můžeme ostatně sami vidět na ilustračních fotografiích, které nás provedou luxusním interiérem prostorného letadla, jehož výška odpovídá sedmipatrovému domu. „Už delší dobu se vedla diskuse o tom, jestli to vůbec bude dál lítat, popřípadě jak dlouho ještě. No a pak to přišlo nejen v mém případě, ale i u jiných kolegů ze dne na den,“ dozvídáme se od zkušeného pilota, kterému byla v létě ukončena smlouva. „Šel jsem takhle jednou v létě zcela mimořádně za kamarády na pivko a cestou mi pípnul e-mail, ve kterém byla ta radostná zpráva, že můj kontrakt byl ukončen a těšilo nás.“ Poté, co si na pódium pozve svého kolegu, pana Stanislava Vojtíška, prozradí nám ještě spoustu zajímavostí, jako například to, že pro piloty dálkových letů není nic neobvyklého, když řídí stroj 14 až 16 hodin v kuse, anebo to, že nejčastější větou, kterou si piloti v kokpitů vymění je: Podívej se, co to letadlo dělá!? Nahlédneme do zákulisí ložnice pilotů, pod pokličku toho, co dostávají během letu k jídlu, a dozvíme se, zda lze předvídat turbulence.
Posledními dnešními hosty jsou režisér Pavel Soukup a herec Jakub Nemčok z úspěšného českého internetového seriálu #martyisdead, který loni v listopadu dokonce vyhrál prestižní cenu Emmy. Seriálový thriller pojednává o kyberšikaně a byl inspirován skutečnými událostmi. „Je to detektivka, ve které je hlavní postavou otec mrtvého Martyho. Ten otevře synův počítač a objeví v něm tajemství jeho druhého života, o němž neměl ani tušení. Indicie, které takto odhalí, pak vedou k rozluštění jeho smrti,“ stručně představuje dějovou linku režisér. „Byl to asi nejhorší a nejtěžší casting, jakého jsem se kdy zúčastnil,“ vzpomíná na to, co natáčení předcházelo, Jakub neboli představitel Martyho. „Musel jsem se tam třeba líbat se šesti úplně neznámýma holkama.“ Pan režisér to doplňuje tím, že casting byl opravdu náročný, protože si během něj potřebovali ujasnit, co všechno si vlastně mohou dovolit a kde mají děti, které v seriálu vystupují, nějaké mantinely. „Původní námět vzniknul v mé hlavě, ale byl trochu jiný než to, co nakonec vzniklo,“ dodává Pavel Soukup s tím, že se inspiroval skutečnou kauzou, která se jmenovala Modrá velryba, odehrávala se na sociálních sítích v Rusku a postupným plněním úkolů vedla děti k sebevraždě. „Časem se ale zjistilo, že je to hoax, falešná zpráva. Při té příležitosti jsem se ale potkal s Martinem Kožíškem, expertem na internetovou bezpečnost, a ten mi řekl, že v českém internetu jsou schované daleko horší reálné hrozby. A to jsme začali rozvíjet.“ Jak se k postavě Martyho dostal Jakub Nemčok? Jak seriálový tým oslavil svůj úspěch? A proč chybí na školách výuka internetové bezpečnosti? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě.