Sergej Polunin, Milosh Harajda, Jana Kirschner, Petr Torák
Datum a místo veřejného natáčení: 229 The Venue, Londýn, GB, neděle 09.10.2016, 21:00 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Jiří Chlumský
Kategorie: Sezóna 2016, Україна [Ukrajina], Londýn, 229 The Venue, tlumočení, Blog SJK
Pozvání do druhého speciálního dílu Show Jana Krause z Londýna přijali ukrajinský tanečník Sergej Polunin, novinář a PR agent Milosh Harajda, slovenská zpěvačka Jana Kirschner a policista Petr Torák. Simultánně tlumočí (angličtina) Milosh Harajda.
Prvním hostem, který ve středu večer zahájí druhý speciální díl vysílaný z Londýna, je zářící hvězda současného světového baletu Sergej Polunin. Tento původem ukrajinský tanečník prošel angažmá předních divadelních scén, byl sólistou The Royal Ballet v Londýně, Moskevského uměleckého akademického divadla i Novosibiřské opery. Nyní je podle svých slov všude: „Jsem stále na cestách, mám tašku a s ní žiju.“ Do Londýna přišel ve třinácti letech a v pouhých devatenácti se stal principálem The Royal Ballet. Za jeho příchodem do britské metropole stála Sergejova maminka. „To byl její nápad a asi přirozené vyústění toho, čeho jsem docílil doma na Ukrajině,“ říká tanečník, o němž natočil režisér Steve Cantor skvělý dokument Dancer. „Celý ten dokument ani tak nesouvisel s mou osobou. Žil jsem nadále svůj běžný život, jen byly okolo mě kamery. Do toho pak vstoupila hollywoodská producentka Gabrielle Tana, která je takovým mým andělem strážným.“ Současnou výuku začínajících tanečníků přirovnává tento fenomenální umělec k armádě, kde děti mlčí a poslouchají, co jim říká ta druhá strana. „Myslím si, že je důležité změnit jednu základní věc, a tou je výchova mladých tanečníků. Měli by se naučit komunikovat a vyjadřovat svůj názor, což je ovšem trochu složitější a dlouhodobější proces,“ obhajuje svůj kritický postoj. „Spolu s již zmiňovanou producentkou Gabrielle Tana jsme vytvořili podpůrný projekt s názvem Polunin, který vnáší do celého toho systému nějakou strukturu a v němž spolupracujeme s právníky, manažery a dalšími odborníky, kteří tvoří jakousi záchrannou síť tanečníkům, aby byli chráněni. A také platformu pro to, aby mohli růst a prezentovat se a nebýt pouze využívaní. Tedy něco, co doposud neexistovalo,“ představuje ve stručnosti své současné aktivity Sergej, který je přesvědčen, že člověk musí neustále hledat nové cesty, protože pokud stojí ve středu jeho zájmů jen peníze, umělecky definitivně zemře… Podaří se Janu Krausovi vymámit z „létajícího anděla“, jak se Sergeji Poluninovi přezdívá, tajemství jeho taneční techniky?
Z tlumočnické židle si přesedne a zaujme místo dalšího hosta novinář a PR agent Milosh Harajda, který nejenže tento večer překládal rozhovor se Sergejem Poluninem, ale také se podílel na vzniku filmu Dancer. „Moje zásluhy jsou jen velmi malé,“ říká skromně Milosh, který přijel do Londýna v devatenácti letech studovat. „Studoval jsem marketing a média, protože jsem vždy věděl, že chci dělat něco, co mi umožní hodně cestovat a nebýt úplně vázaný. Když vystudujete práva, tak vás to sváže s nějakým legislativním systémem a já jsem věděl, že to nebude moje cesta, ačkoli moje maminka si velmi přála mít doma právníka.“ Jeho představa se naplnila, a tak je opravdu stále na cestách po celém světě. „Když si člověk zachová určitou zdravou rovnováhu, tedy že si občas dopřeje několik týdnů na zakotvení, tak mi to takto vyhovuje,“ přemítá pan Harajda, který si najde pravidelně jednou za měsíc cestu i do svého rodného Prešova.
Do třetice patří potlesk londýnského publika zpěvačce Janě Kirschner, která není v roli hosta pořadu Show Jana Krause rozhodně žádným nováčkem. „S každou mou návštěvou v tomto pořadu a s každým mým albem tak nějak automaticky přichází dítě,“ směje se zpěvačka a maminka pětileté a roční holčičky a pokračuje: „Můj muž je velmi šikovný a navíc nikdy nezaváhá. Hned, jak mě potkal, si řekl, že jsem to správné děvče, protože jsem ho pozvala na pivo, a do dvou měsíců jsem byla těhotná.“ Ani během těhotenství však nepřestala koncertovat. Pokud jde ale o vlastní hudební tvorbu, je mateřství přeci jen náročnější. „Předtím jsem se tak nějak toulala po světě, pak jsem šla na oběd, na kávu, potom jsem si něco koupila, šla jsem domů a pak jsem většinou až do čtyř do rána hrála a vymýšlela nové věci a vždy z toho něco vzešlo. Ale teď je to jinak, protože není čas. A navíc si vážím volného času a jednoduše bych chtěla spát. Takže písničky nyní vznikají během nějakého procesu. To znamená například při vysávání, řízení auta, v letadle… většina písniček se zrodí v letadle, kdy mám ty dvě hodiny pro sebe,“ popisuje Jana Kirschner, která žije se svým manželem a otcem svých dcer, britským producentem a hudebníkem Eddiem Stevensem, v Londýně, a která také prozradí, v čem spatřuje podobnost mezi ním a Janem Krausem…
Příjemný večer s našimi krajany žijícími v Londýně uzavře poslední host, policista a nositel Řádu britského impéria Petr Torák. „Alžbětu v telefonu ještě nemám,“ vyvrací pan Torák se smíchem ironickou poznámku Jana Krause o tom, jaké musí mít člověk konexe, aby mu bylo propůjčeno tak významné ocenění, a pokračuje: „Funguje to tak, že člověk musí být nominovaný, a mě nominovalo hned několik lidí z policie, z městského úřadu, kamarádi a spousta dalších lidí. V dopise podepsaném královnou Alžbětou II. pak stálo, že mi bude udělen řád za práci s romskou komunitou v Peterboroughu.“ Do Velké Británie odešel z Liberce Petr Torák se svými rodiči a sourozenci v roce 1999 poté, co byla jejich rodina napadena skinheady. Po studiu se chvíli angažoval v lokální politice a poté nastoupil službu u policie, kde se soustřeďuje na obchod s lidmi a na komunitní práci, na které si britská policie hodně zakládá. Jak funguje inkluze v Británii v praxi a proč nefunguje v Česku? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE (nově) VŽDY VE ČTVRTEK MEZI 01:00 A 05:00 HOD.
Zúčastněte se natáčení!
Od pondělí 18. prosince t.r. vč. bude naší domovskou scénou Divadlo Bez zábradlí!
Poloha: Mapy Google = Plus Code: 3CJC+XQ Praha
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut.net a Ticketportal.cz, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. V důsledku proticovidových opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Pokladna Divadla Bez zábradlí má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 15:00 – 19:00, víkendy a svátky hodinu před představením.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2016, Україна [Ukrajina], Londýn, 229 The Venue, tlumočení, Blog SJK