Jan Přeučil, Jitka Sedláčková, Jiří Maria Sieber
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, středa 14.05.2014, 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Martin Benoni Režie: Vojtěch Nouzák
Kategorie: Sezóna 2014, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha
Herecké trio – klobouk, rétorika a klystýr
V tomto dílu Show Jana Krause se představí herec a pedagog Jan Přeučil, herečka a lektorka rétoriky Jitka Sedláčková a herec, významný sběratel klystýrů, Jiří Maria Sieber.
Moderátor přivítal svého hereckého kolegu Jana Přeučila. „S vámi je to trochu těžké. Vy máte tolik gest, že si člověk vedle vás připadá jako uschlá větev,“ pronesl moderátor s nadsázkou v reakci na efektní příchod svého hosta. Host, který vyučuje také herectví a rétoriku, prozradil, že jednou z jeho studentek byla i Ivana Chýlková. „Sympatická dáma,“ pronesl pan Přeučil. „Taky se mi zdá,“ komentoval Jan Kraus a dodal, že je obdivuhodné, že je pan Přeučil vždy dobře naladěný. „Jednou mi moje žena, milovaná Evička, dala jednu knihu, kde bylo mimo jiné, že tajemství krásného života spočívá v tom, že si člověk uvědomuje krásy všedního dne. A tak to mám. Jsem teď tady, užívám si to, že jsem v téhle show, kde je Jan Kraus a Jan Přeučil,“ vysvětloval host. „Mně se někdy ráno stává, že mě to moc neba,“ nadhodil moderátor. „Třeba když leje, nic krásného na tom ránu není,“ dodal. „Tak si řeknu: To ale krásně leje! To je krásná mlha!,“ vysvětlil host. Ocenil, že Jan Kraus výborně artikuluje. „To já chytám od vás,“ konstatoval moderátor. „Já jsem ale příznivce lidové češtiny, ta je krásná,“ vysvětlil moderátor. Host prozradil, že každé ráno cvičí Pět Tibeťanů a zkusil přesvědčit moderátora, že je to krásné. „Mně by se ale ráno nechtělo cvičit. Navíc já nejsem Přeučil,“ odpověděl moderátor. Moderátora zajímalo, proč Jan Přeučil nosí stále klobouk. „Jedna moje profesorka mi kdysi řekla, že s kloboukem projdu celý svět,“ prozradil host a předvedl etudu, v níž vítal diváky v Show Jana Krause a na jejíž závěr efektně smekl klobouk. Probrali spolu partnerské vztahy a jak je udržovat pořád dobře funkční. Pan Přeučil dal moderátorovi několik konkrétních rad. „Co třeba překvapit Ivanku tím, že zazvoníte, počkáte přede dveřmi, než vám otevře, a budete tam klečet? Nebo třeba říct v neočekávané chvíli hezké slovo. Třeba: Dneska ti to sluší. Určitě si najdete pár věcí, na jejichž základě Ivanka lehce zešílí,“ ujistil moderátora host. „Vy máte stále v sobě tolik optimismu,“ konstatoval moderátor. „Ale já se stále něčím musím taky dobíjet. Třeba chodím na masáže, chodím plavat. Nedávno jsem plaval kraulem kolem dvou starších dam, měly čepice, pod nimi naondulované vlasy a jedna ta dáma mi řekla: Pane Přeučile, já vím, že jste velmi dobrý herec, teď vidím, že jste i velmi dobrý plavec. Ale nedělejte nám tu vlny,“ vyprávěl host na závěr.
Druhým hostem byla herečka Jitka Sedláčková, která se nyní pustila do další profese. „Jak to vzniklo?,“ vyptával se moderátor. „Já jsem teď kouč rétoriky primátora Hudečka. Jak jsem k tomu přišla? Vyrazili mě po čtyřiadvaceti letech z Divadla Pod Palmovkou. Ale dobře, že mě vyrazili, už to bylo neúnosné. Mně to přestalo pak už hrozně bavit, při jednom představení jsem třeba usnula, jednou jsem hrála v civilu, protože mě už nebavil kostým, jindy mi z desek vypadl při představení časopis. Prostě už to nešlo,“ vyprávěla paní Sedláčková. „Jednou se mě na magistrátu, kam jsem pracovně chodila, zeptali, jestli učím taky rétoriku. Říkám, že jasně. A že by pro mě měli práci asi za 40 tisíc. No, v tu chvíli už jsem měla ty peníze skoro utracený a jen jsem se podívala do počítače na wikipedii, co je to rétorika, protože to jsem do té chvíle vlastně netušila. Pak po mně chtěli nějaký manuál. Říkám – jasně, manuál mám. Takže jsem přišla domů a dva dny podle wikipedie psala manuál. To jsem zvládla, přinesla jsem to na magistrát. A pak jsem se té problematice začala samozřejmě věnovat. Teď pracujeme s panem primátorem na odstranění „moravismů“. A on se to konečně dnes odnaučil a je to skvělý student,“ popisovala paní Sedláčková. Moderátora zajímalo, jestli se paní Sedláčková orientuje v politice, když pracuje s politikem. „Já se o politiku vůbec nezajímám,“ ujistila ho paní Sedláčková. Pochlubila se, že kromě pana primátora se jí hlásí další studenti. „Jsou to samí křupaví salátci, samí mladí chlapi,“ svěřila se Jitka. Moderátor se zajímal, jestli Jitka učí také ženy. „Ženy neučím. Protože jsou mi nesympatické. Protože některé ženy jsou krávy,“ odpověděla lakonicky Jitka. Prozradila, že učí rétoriku na vysoké škole, ale že herectví stále nepověsila na hřebík. „Já se živím vícezdrojově,“ vysvětlila a dodala, že má ráda peníze, které může vydělat. „Jak moc máte ráda peníze?,“ vyptával se moderátor. „Moc,“ ujistila moderátora paní Sedláčková, ale vzápětí dodala, že je momentálně „mínus sedm set tisíc“. „Kde jste nadělala ty dluhy?,“ vyptával se moderátor. „Já jsem nezodpovědná,“ vysvětlila paní Sedláčková. „Tak to jste na magistrátu správně,“ konstatoval moderátor.
Třetím hostem byl herec a majitel unikátní sbírky klystýrů, pan Jiří Maria Sieber. „Který je nejvzácnější?,“ vyptával se moderátor. „Tady ten porcelánový, to je Manufaktura Loket, rok 1840,“ popisoval sběratel. „Klystýr nebolí, to je jen vyčištění střeva, tlustého, dolem,“ vysvětlil pan Sieber. Dodal, že si dovolil přinést jednu klystýrovou nádobu jako dar pro moderátora. Pan Sieber se pochlubil dalšími kousky ze sbírky: „Tenhle růžový je z Rakouska-Uherska a byl pro holčičky, tenhle modrý zase pro chlapečky, je z Budapešti, aby se asi mohli pročistit po těch jejich čabajkách. A tohle je, přátelé, klystýr Armády České republiky. Ten mi poslali na dobírku za 50 korun. Proč si vůbec vojáci odjakživa dělali před bitvou klystýr? Aby se pročistili a aby v případě, že by dostali bodákem do břicha, neměli ve střevech natrávenou potravu a neměli pak z toho otravu krve,“ vysvětloval host. Dodal, že je také majitelem šesti vojenských bunkrů a že je zakladatel vlastního vojenského muzea. „Včera jsem například koupil protiatomový bunkr. A teď mám v plánu koupit jeden bunkr v Albánii a přivézt ho sem,“ dodal pan Sieber.
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE VŽDY V NEDĚLI, NEJPOZDĚJI VE 20:00
Zúčastněte se natáčení!
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut a Ticketportal, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. S ohledem na proticovidová opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2014, Blog SJK, Divadlo Archa, Praha