Marie Tomsová, Tomáš Měcháček, Filip Vaněk
Datum a místo veřejného natáčení: Divadlo Archa, Praha, úterý 13.09.2022 od 19:30 hod.
Autor znělky: Adam Kraus Hlavní kameraman: Aleš Hart Režie: Jaroslav Fuit
Kategorie: Sezóna 2022, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK
PŘEHLED MV ČR, HZS ČR a NAKIT NAŠI UKRAJINCI – ROZCESTNÍK POMOCI
Legendární hlasatelka, která by chtěla být panem Odvárkou, reklama jako nejlepší brigáda a současná móda jako zrcadlo společnosti
Pozvání do tohoto dílu Show Jana Krause přijali někdejší populární televizní hlasatelka, nyní rozhlasová moderátorka Marie Tomsová, herec Tomáš Měcháček a módní stylista Filip Vaněk.
Asi málokomu ze starších diváků je tvář dnešního prvního hosta, moderátorky a bývalé televizní hlasatelky Marie Tomsové, neznámá. Vždyť se na nás dívala bezmála dvacet let z obrazovky veřejnoprávní televize a uváděla vysílané pořady. Ani poté, co odešla z televize, se ale nestáhla z veřejného života, a stala se úspěšnou moderátorkou a také divadelní herečkou. A tak srdečně zve svého hostitele i diváky na představení slavného detektivního dramatu Jezinky bezinky, ve kterém se objeví v roli jedné z vražedkyň. „Konkurz do televize jsem dělala v roce 1976 a rok trvalo, než mě prokádrovali a pustili na obrazovku, protože jsem nebyla ve straně a moji rodiče také ne. Nicméně jsem konkurz úspěšně absolvovala, takže 10. 10. 1977 jsem měla první službu, bylo to úterý a bylo to dopoledne,“ vzpomíná na své začátky na Kavčích horách. „Když už jsem byla asi po deseti službách a myslela jsem si, že už to mám na háku a všechno umím a znám – mladý člověk nemá ty zábrany – dostala jsem večerní vysílání.“ Její první večerní výstup se ale bohužel nezdařil, a protože ho zrovna viděl tehdejší ústřední ředitel Zelenka, padla v nemilost. „Takže jsem se mu znelíbila a rok trvalo, než jsem se zase dostala na večer. Směla jsem vysílat jen dopoledne a odpoledne.“ Televizním hlasatelkám definitivně odzvonilo v roce 2005, dnes už toto povolání neexistuje. Ve své době však byly hlasatelky velice populární, byly tvářemi televize a nebylo jich moc. Marie Tomsové odhaduje, že za jejího působení bylo v televizi zhruba 8 žen a 4 muži. „Chodily nám nabídky k sňatku,“ říká se smíchem, „a měli jsme dokonce jednoho diváka, který si nás chtěl vzít všechny.“ Kromě úsměvných historek o ctitelích má ale i nepříjemnou vzpomínku na jednoho pacienta z psychiatrie, který utekl a počkal si na ni před jejím domem. „Dnes to nemá prostor ani opodstatnění, místo nás jsou reklamy, které vám řeknou, na co se máte dívat a co si máte koupit,“ myslí si stále velmi půvabná žena a rozhodně není kvůli tomu, že tato profese vymizela, nijak zahořklá. Se svým manželem, s nímž žije ve šťastném svazku dodnes, se seznámila ještě dávno předtím, než začala pracovat v televizi. Dokonce v den konání konkurzu prý myslela víc na něj než na sebe, protože právě v ten den dělal státnice na právech. „A víte, proč tady dnes není? Protože doma žehlí! Já jsem loni k pětačtyřicátému výročí našeho sňatku koupila novou žehličku,“ prozrazuje ze svého soukromí. „On žehlí a já skládám. To je dělba práce. A takhle se dělíme o všechno.“
Na červenou pohovku přisedne jako druhý host herec a moderátor Tomáš Měcháček, jehož tvář mají lidé do značné míry spojenou s reklamou na jednu banku. „Jsem za to rád, je to nejdelší a nejlepší brigáda na světě,“ pochvaluje si, navíc ho prý za účinkování v reklamě dnes už nemůžou peskovat žádní pražští intelektuálové, protože v ní účinkují taky. „Já jsem se po DAMU sebral a na 15 let jsem jel s divadlem do světa, pak jsem se vrátil a říkal jsem si, co teď budu dělat, tak jsem přestal říkat ,neʻ a začal jsem dělat všechno,“ vysvětluje, jak došlo k tomu, že je jeho herecký záběr tak široký. Mimo jiné účinkuje v norsko-anglickém divadle. „V Norsku i v Anglii jsem bydlel a s tím divadlem jsme sjezdili svět, protože Norové i Angličani mají na divadlo poměrně fondy, a my jsme byli – řeknu to skromně – fakt dobrý!“ dodává, načež se rozpovídá o tom, jaký je život v Norsku. Dozvíme se tak řadu zajímavostí, jako například to, že si v Norsku lidé většinou tykají, že jejich bohatství podléhá opravdu hodně vysokému zdanění, že pokuty za dopravní přestupky se odvíjejí podle výše hrubých ročních příjmů hříšníka nebo že mají exkluzivní vězeňství. Než začal hrát divadlo, věnoval se Tomáš deset let vrcholově plavání. „Plaval jsem dlouhý krauly. A pak jsem přestal, když mi jednou na závodech došlo, že deset let plavu ode zdi ke zdi,“ vzpomíná. „Ale to už bylo na gymplu, kde jsme měli divadelní kroužek a holky a večírky. Tak to je takový ten věk, čtrnáct patnáct, kdy se to láme.“ Jeho plavecká kariéra pak zaujme moderátora natolik, že se bude snažit z Tomáše vymámit rady, jak docílit dobré plavecké techniky. Na závěr pak herec prozradí, co ho pracovně čeká v nadcházejících měsících: „Mám nějaká divadelní představení s Komediografem, to hrajeme Zkurvené havlisty, což jsou tři voliči SPD v sauně a jedou… všemu rozumějí. Přijdou se do sauny uvolnit a samozřejmě to skončí úplně naopak. Pak s Tomášem Matonohou hrajeme Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská… to píše mistr slova Luboš Balák… a vlastně ten Husák je ze šedesáti procent zkompilovaný z jeho dopisů. A osmdesát procent těch havlistů je prý odposlouchaných. Pak hraju v Kouři.“
Na závěr se s dnešním třetím hostem, stylistou Filipem Vaňkem, vydáme do světa módy a dobrého vkusu. „Pánská móda je taková pomalejší než dámská,“ říká v odpovědi na moderátorův dotaz, co je nového v pánské módě. „Ono to asi souvisí s tím, že muži jsou také takoví pomalejší než ženy,“ dodává. „Je prokázáno, že to první, čím na člověka zapůsobíte, ať už je to partnerský, nebo pracovní vztah, je ten obal, tedy oblečení. Takže když se mu věnuje pozornost nebo když ti lidé vypadají dobře, jsou čistí, upravení, tak mají větší životní šance,“ myslí si, a proto je přesvědčený, že má smysl dbát o svůj zevnějšek. „Trend je takový, že se chlapi oblékají čím dál tím víc feminně. A zase spousta žen se obléká tak jako bezpohlavně. Móda vždycky odráží stav společnosti. Takže pokud společnost řeší daleko víc pohlaví než dřív, tak se to odráží v módě.“ Jak konkrétně může člověk využít služeb stylisty? Co všechno potřebuje stylista vědět o člověku, kterého má obléknout? A co je výkladní skříní úspěchu muže? To a mnohem více se dozvíte v tomto dílu Show Jana Krause!
– vězte, že… –
Repríza středeční televizní premiéry je odvysílána hned ve čtvrtek dopoledne na TV Prima.
—
Reprízy napříč sezónami pak můžete sledovat nejen po každé středeční premiéře, ale každé úterý večer také na Prima COOL.
…
ON-LINE PREMIÉRA JE (nově) VŽDY VE ČTVRTEK MEZI 01:00 A 05:00 HOD.
Zúčastněte se natáčení!
Od pondělí 18. prosince t.r. vč. bude naší domovskou scénou Divadlo Bez zábradlí!
Poloha: Mapy Google = Plus Code: 3CJC+XQ Praha
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na portálech GoOut.net a Ticketportal.cz, přičemž každý z těchto distributorů nabízí vstupenky pro jiný segment v hledišti. V důsledku proticovidových opatření je vysoce pravděpodobné, že několik volných vstupenek bude k dispozici i v den natáčení.
Rezervace vstupenek není možná na žádný termín veřejného natáčení Show Jana Krause!
Pokladna Divadla Archa má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 10.00 – 16.00 a vždy 2 hodiny před začátkem natáčení.
Pokladna Divadla Bez zábradlí má pro veřejnost otevřeno Po – Pá 15:00 – 19:00, víkendy a svátky hodinu před představením.
Podmínky účasti na veřejném natáčení v době pandemie covid-19
Kategorie: Sezóna 2022, Praha, Divadlo Archa, Blog SJK