Lenka Mynaříková
psycholožka
specialistka na lhaní

Specialistka na lhaní, autorka knihy Psychologie lži, psycholožka, která říká, že lžeme všichni a pořád.
Podle výzkumů řekneme každých 10 minut 2-3 lži různé závažnosti. „Stačí, když někomu řeknu, že se mám dobře, i když to není pravda,” vysvětluje psycholožka. Mnohdy se jedná o drobnosti, které za lži ani nepovažujeme. Lež prý není jen jedna. Jsou tzv. prosociální lži, které říkáme, když nechceme někoho urazit, nebo třeba někoho potěšit. Tyto lži jsou prostě zdravé, jsou používány s pozitivním záměrem a pomáhají udržovat vztahy. „Ve společnosti, kde bychom tyto lži nepoužívali, by ona sama nemohla existovat,” dodává psycholožka.
Vedle pohlazení ega jsme schopni lež akceptovat i v případě, že nám usnadní život: Když např. nechceme řešit, kde byl partner večer a radši přistoupíme na jeho nepravděpodobnou verzi... Situaci, kdy radši zavřeme oči, odborníci říkají pštrosí efekt a opravdu v případě nevěry doporučují: Zatloukat!
Do prosociálních lží řadíme i ty milosrdné, které používáme třeba u vážně nemocných lidí. Muži i ženy lžou prý stejně, rozdíl je jen v tom, v čem lžou častěji. Když Lenka Mynaříková dělala průzkum kvůli své knize, vyšlo jí, že ženy lžou více o sobě – ukazují se v lepším světle, zatímco muži používají prosociální lži. Faktem ale je, že ženy lžou lépe – při lži je přistiženo 58% mužů, ale jen 46% žen.
Ženy mají lépe vyvinuté řečové centrum, dokáží propojit činnost levé a pravé hemisféry, myslet na více věcí najednou, zatímco muž se umí soustředit jen na jednu věc. Ženy také snadněji lež odhalí, mají lépe vyvinutý “radar” na nesrovnalosti mezi gesty a hlasem, který se k nim nehodí. Proto se také mužům více vyplácí lhát po telefonu... Ženy mají i lepší paměť než muži, takže i po čase odhalí drobné lži ve vyprávění mužů a díky dobré paměti samy také lépe lžou. Pokud je někdo pouze pravdomluvný, v podstatě je podle Lenky Mynaříkové psychopat, který neumí existovat v rámci společnosti a stává se časem vyděděncem. Na druhé straně jsou lidé, kteří lžou neustále - patologičtí lháři. Jelikož lhaní se „vyplácí”, osvojují si ho děti ve formě zatajování informací už od 1,5 roku a od 3 let umí lhát už obstojně. Ale že dítě lže, je vlastně pozitivní signál, že se všechny struktury mozku vyvíjejí dobře. Ale rodiče by pak měli pečlivě vysvětlit, kdy je lhaní špatné a jaký je rozdíl mezi prosociální lží a lží záměrnou.
A podle čeho poznat, že druhý člověk lže?
Je řada jasných signálů — ženy si pohrávají s vlasy, muži s vousy, typické je škrábání ve vlasech, dotýkání se ucha, pot na čele, kradmé dotyky na obličeji, nejisté nohy atd.
TV premiéra 8. 6. 2016