Jan Rak
jaderný a kvantový fyzik

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o realitě říká hrnek s kávou na stole? „V každém okamžiku existuje nekonečné množství možností, ze kterých vědomí a soustředěná pozornost vytváří naši realitu,“ vysvětluje přední český jaderný a kvantový fyzik, profesor Jan Rak.
Kvantová fyzika naše dosavadní klasické vnímání reality výrazně mění. To, co tato věda vypovídá o světě kolem nás, bývá se všemi důsledky obtížně akceptovatelné i pro zkušené experty. „Je to podobné, jako když chcete změnit směr plavby obrovského zaoceánského parníku. I v tom případě je potřeba překonat obrovskou setrvačnost,“ snaží se najít vhodné přirovnání vědec.
Jeho názory dokáží publikum stimulovat, až dráždit. Tušíme, že nejinak tomu bude i v SJK. „Určitou realitu skutečně vyzařujeme, čili tvoříme všichni společně, a to jak v rámci rodiny, naší republiky, tak i celého světa. Když něco pozorujeme a zažíváme současně s druhými lidmi, je to proto, že to je informace obsažená ve všech pozorovatelích, ale nemusí to nutně znamenat, že to je neměnná pravda. Komplexní informace se totiž dá kdykoliv a jakkoliv změnit. Stačí si uvědomit, že taková možnost existuje, a najít odvahu to zkusit,“ tvrdí třeba kvantový fyzik.
TV premiéra 5. 5. 2021