Ivan Rektor
neurovědec
profesor, neurolog
Co se týká lidského mozku, je profesor Rektor jednou z největších kapacit u nás. V současnosti se zabývá především výzkumem, který zjišťuje dopad stresu z druhé světové války, potažmo holokaustu, na generace v rodině, které ji přímo nezažili. Kromě toho se profesor s Janem Krausem bude bavit o tom, nakolik je možné lidský mozek spolehlivě zmapovat a zda dokáže do mozku zasáhnout tak, že nadobro zastaví řeč. „Ano, to umím, z mozku lze vyříznout řečové centrum, ale to samozřejmě neděláme. Ani v rámci rodiny,“ směje se host.
Na úplném počátku byl jeho zájem o historii a příběh vlastní rodiny, v níž se toho za války hodně událo. Nyní se tým pod vedením profesora Ivana Rektora snaží přijít na to, co s lidmi udělá extrémní stres, který zažívali Židé během druhé světové války. Psychologové, neurovědci nebo genetici pod jeho vedením zkoumají to, jak se prožité trauma projevuje u dalších dvou generací potomků a jakým způsobem se na ně přenáší. Už tímto třígeneračním rozsahem je Rektorův projekt ojedinělý.
„Existuje několik výzkumů, které stejně jako náš zjišťovaly, jak stres ovlivňuje struktury mozku. Ale žádný, pokud vím, nejde přes tři generace,“ podotýká profesor. A dodává: „Pracuji na neurologii, v rodině mám několik psychiatrů a potkávám lidi, kteří holokaust přežili. Téma se navíc dotýká i mé vlastní rodiny. Rodiče mého otce byli za války zavražděni. Nadto jsem si byl vědom toho, že máme poslední možnost ty, kdo přežili holokaust, zkoumat. Značná část z těch, které jsme v roce 2015 vyšetřili, již dnes nežije. Takže moc času už nemáme.“
TV premiéra 28. 9. 2022