Hana Sternlicht
přeživší Holocaustu
rodným příjmením Neumannová
V prosinci 1942 nastoupila Hana Neumannová jako dvanáctiletá s rodiči do transportu, který je s dalšími Židy odvezl do Terezína.
„Bylo to okolo svatého Mikuláše, a když jsme šli na nádraží, viděla jsem v oknech punčochy naplněné samými dobrotami. Byl to těžký odchod. Pamatuju si, že z obou stran šli kolem nás esesáci se psy a všichni strašně řvali. Najednou jsme byli ve vlaku a jelo se,“ vypráví pamětnice.
V židovském ghettu rodina zůstala skoro dva roky. Následoval transport do Osvětimi, kde zahynuli oba rodiče. Dcera Hana nakonec přežila nejen Osvětim, ale také vyčerpávající transport do Mauthausenu. Zde ji na prahu smrti vysvobodila americká armáda.
Po válce se sama vrátila do rodných Holic, bylo jí patnáct a vážila devětadvacet kilo. Mnoho štěstí ji tam ale nečekalo – nikdo ji nepoznával a ani ona nikoho nepoznávala. V Československu poté zůstala pouze čtyři roky. Po válce se zasnoubila s jiným přeživším holokaustu, Hanušem Sternlichtem, a spolu emigrovali do Izraele, kde Hana s rodinou dodnes žije.
O jejím výjimečném osudu zatím vyšly dvě knihy – autobiografie Svobodná, volná a aktuálně i jiné převyprávění jejího příběhu s názvem Hančina cesta.
TV premiéra 11. 5. 2022