Eugene Merrill Deitch
režisér, animátor
herec, scenárista, filmový producent, ilustrátor, držitel Oskara

Původem Američan (91) prožil většinu života v Československu. Slavný režisér animáků pracoval v barrandovském ateliéru Studio Bratři v triku, ale animované filmy zde tvořil výhradně pro americký trh.
Režíroval mj. i seriál Tom & Jerry. Za krátkometrážní kreslený film Munro získal Oscara (1960) a jeho život je s Oscary spjatý dodnes – řadu let působí jako #porotce.
Eugene Merrill Deitch byl po třicet let během stalinského vládního režimu komunistů v ČSSR jediným Američanem nepřetržitě žijícím v Praze, který nebyl pod kontrolou tohoto státu. Láska a práce jej přinutily zůstat. V Praze žije více než půl století. „Když jsem dostal nabídku na práci do Prahy, domníval jsem se, že to je ta Prague v Oklahomě, kde jsem byl na vojně. Říkal jsem si, že se ten chlap, co mi to nabízel, asi zbláznil. Že by v takové díře měli animační studio?,“ směje se Gene. Vzpomíná na první dojmy z Prahy: „Bylo to v zimě a Praha byla zahalená do dýmu z hořících kamen. Ale hned jsem si tu připadal jako doma. Pak jsem přišel na to, proč. Vonělo to tady totiž jako v Chicagu, ve městě mého dětství… A Češi mě mile překvapili. Všichni byli lépe informovaní než běžní Američané. Poslouchali Hlas Ameriky, říkali mi pane, nikoli soudruhu a říkali: Československo je země, kde je vše zakázané a vše možné.“ Gene se v Praze oženil, vzal si svou kolegyni Zdeňku, vedoucí studia Bratři v triku. „Byla to šílená situace. Já měl v Americe ženu a tři děti, byl jsem šťastně ženatý, Zdeňka byla taky vdaná, měla dítě… Ale zamilovali jsme se do sebe. Ona mě fascinovala. Byla okouzlující,“ vypráví.
O svém životě v Československu napsal knihu, která teď už vychází v šestém vydání. Kniha „For the Love of Prague“ je částečně příběhem lásky, popisem skutečných událostí, částečně záznamem národního fanatismu a částečného útlaku. Vše je pravdivé, se skutečnými jmény, lidmi a příhodami. Prožil tu rok 1968 a pamatuje si třeba, jak byla celá Mostecká ulice, kde bydleli, zaplněná tanky. Jak vnímá dnešní Česko? „Tahle země je bohužel prohnilá. Není to takové, jak jsme si to vysnili, když Havel dělal revoluci. Mysleli jsme, že budeme výkladní skříní demokracie. Místo toho tady krok po kroku získali moc chlapci, co se vyznají. Takže zklamání. Tahle země byla vždy Absurdistán. A to platí nadále. Ale je to dobré místo k životu a já bych jiné nechtěl.“
V roce 2003 obdržel Annie Award za celoživotní dílo na poli animovaného filmu. Jeho synové Kim Deitch, Simon Deitch a Seth Deitch jsou uznávanými komiksovými výtvarníky.
TV premiéra 20. 4. 2016